Licensed to Long Island University HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/12/2015 07:25 AM

             2015 Valentine's Day SC Yard Masters Meet - 2/8/2015              

                                    Results                                    

 

Women 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Merino, Jessica           22 UC06-6                 29.50      28.66   20  

 

Women 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Conard, Kate              23 Seawolves Master       58.00      57.40   20  

                  28.00       57.40 (29.40)                                        

  2 Gadon, Lauren B           24 Asphalt Green        1:26.15    1:13.59   17  

                  34.92     1:13.59 (38.67)                                        

 

Women 18-24 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gadon, Lauren B           24 Asphalt Green             NT    7:22.46   20  

                  34.98     1:15.15 (40.17)     1:58.80 (43.65)     2:43.45 (44.65)

        3:29.30 (45.85)     4:14.84 (45.54)     5:00.67 (45.83)     5:46.90 (46.23)

        6:34.00 (47.10)     7:22.46 (48.46)                                        

 

Women 18-24 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Merino, Jessica           22 UC06-6                 37.00      37.71   20  

 

Women 18-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Conard, Kate              23 Seawolves Master       30.00      29.33   20  

  2 Merino, Jessica           22 UC06-6                 34.00      30.66   17  

  3 Gadon, Lauren B           24 Asphalt Green        2:59.01      39.49   16  

 

Women 18-24 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Merino, Jessica           22 UC06-6               1:20.00    1:11.53   20  

                  32.71     1:11.53 (38.82)                                        

 

Women 18-24 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Merino, Jessica           22 UC06-6               2:49.99    2:44.44   20  

                  34.10     1:16.88 (42.78)     2:05.17 (48.29)     2:44.44 (39.27)

 

Women 18-24 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Conard, Kate              23 Seawolves Master     5:10.00    4:56.55   20  

                  31.42     1:07.79 (36.37)     1:44.62 (36.83)     2:20.41 (35.79)

        3:05.21 (44.80)     3:49.49 (44.28)     4:24.14 (34.65)     4:56.55 (32.41)

 

Women 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Fleckenstein, Emily       26 Seawolves Master     1:06.00    1:01.33   20  

                  30.03     1:01.33 (31.30)                                        

  2 Nicholas, Courtney        28 Metro Masters Sw     1:02.00    1:03.74   17  

                  30.37     1:03.74 (33.37)                                        

 

Women 25-29 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Marcus, Amanda            29 LTMR                 6:07.00    5:58.19   20  

                  31.90     1:06.87 (34.97)     1:42.45 (35.58)     2:18.57 (36.12)

        2:55.02 (36.45)     3:31.41 (36.39)     4:07.83 (36.42)     4:44.89 (37.06)

        5:21.85 (36.96)     5:58.19 (36.34)                                        

 

Women 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nicholas, Courtney        28 Metro Masters Sw     1:11.00    1:11.65   20  

                  34.01     1:11.65 (37.64)                                        

 

Women 25-29 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Fleckenstein, Emily       26 Seawolves Master     2:31.00    2:21.78   20  

                  33.70     1:09.28 (35.58)     1:45.64 (36.36)     2:21.78 (36.14)

 

Women 25-29 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Marcus, Amanda            29 LTMR                   37.21      37.49   20  

  2 Lipton, Zahava            28 Red Tide               43.42      44.78   17  

 

Women 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lipton, Zahava            28 Red Tide             1:31.73    1:35.67   20  

                  45.78     1:35.67 (49.89)                                        

 

Women 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lipton, Zahava            28 Red Tide               30.99      30.96   20  

 

Women 25-29 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lipton, Zahava            28 Red Tide             1:07.97    1:10.03   20  

                  33.39     1:10.03 (36.64)                                        

 

Women 25-29 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lipton, Zahava            28 Red Tide             2:36.42    2:37.33   20  

                  34.01     1:15.56 (41.55)     1:56.49 (40.93)     2:37.33 (40.84)

 

Women 25-29 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Fleckenstein, Emily       26 Seawolves Master     1:16.00    1:08.71   20  

                  30.96     1:08.71 (37.75)                                        

  2 Marcus, Amanda            29 LTMR                 1:12.45    1:12.83   17  

                  34.21     1:12.83 (38.62)                                        

 

Women 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mast, Olivia              31 Asphalt Green          28.14      28.83   20  

  2 Snydstrup, Adriana        30 Open Water Swim        30.00      29.47   17  

  3 Walczak, Eleonora J       33 Bearcat Masters        32.10      31.01   16  

  4 Caccavallo, Alaine        33 Long Island Expr       33.64      33.08   15  

 

Women 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Snydstrup, Adriana        30 Open Water Swim      1:10.00    1:06.27   20  

                  31.52     1:06.27 (34.75)                                        

  2 Caccavallo, Alaine        33 Long Island Expr     1:13.87    1:14.58   17  

                  34.94     1:14.58 (39.64)                                        

 

Women 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Caccavallo, Alaine        33 Long Island Expr     2:41.02    2:41.84   20  

                  37.17     1:18.88 (41.71)     2:00.25 (41.37)     2:41.84 (41.59)

  2 Block, Caroline           30 Coney Island Bri     2:44.67    2:46.66   17  

                  37.90     1:19.34 (41.44)     2:03.04 (43.70)     2:46.66 (43.62)

 

Women 30-34 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mast, Olivia              31 Asphalt Green          33.00      33.82   20  

  2 Block, Caroline           30 Coney Island Bri       37.07      37.35   17  

  3 Duque, Christine C        34 Asphalt Green          44.24      48.88   16  

 

Women 30-34 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Block, Caroline           30 Coney Island Bri     1:21.91    1:20.67   20  

                  39.01     1:20.67 (41.66)                                        

 

Women 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Walczak, Eleonora J       33 Bearcat Masters        39.25      39.57   20  

  2 Duque, Christine C        34 Asphalt Green          53.26      55.80   17  

 

Women 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Caccavallo, Alaine        33 Long Island Expr     1:34.09    1:31.95   20  

                  43.18     1:31.95 (48.77)                                        

 

Women 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mast, Olivia              31 Asphalt Green          30.32      30.67   20  

  2 Marion, Alyse D           31 UC06-6                 36.00      35.93   17  

  3 Block, Caroline           30 Coney Island Bri       43.00      39.71   16  

  4 Duque, Christine C        34 Asphalt Green          47.66      49.79   15  

 

Women 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mast, Olivia              31 Asphalt Green        1:10.41    1:11.04   20  

                  33.51     1:11.04 (37.53)                                        

  2 Snydstrup, Adriana        30 Open Water Swim      1:40.00    1:16.39   17  

                  33.71     1:16.39 (42.68)                                        

  3 Marion, Alyse D           31 UC06-6               1:22.32    1:19.30   16  

                  39.53     1:19.30 (39.77)                                        

  4 Duque, Christine C        34 Asphalt Green        1:41.25    1:46.79   15  

                  48.57     1:46.79 (58.22)                                        

 

Women 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mast, Olivia              31 Asphalt Green        2:36.00    2:34.39   20  

                  32.13     1:11.22 (39.09)     1:58.49 (47.27)     2:34.39 (35.90)

 -- Duque, Christine C        34 Asphalt Green        3:58.21         DQ  

                  55.26   1:55.38 (1:00.12)   3:24.04 (1:28.66)          DQ (20.99)

 

Women 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Burton, Mary              37 Open Water Swim        30.15      28.82   20  

  2 De Sanctis, Danielle      35 Open Water Swim        28.90      30.16   17  

  3 Schwartz, Bonnie A        35 Team New York Aq       30.01      30.54   16  

  4 Karpiloff, Elizabeth      39 UC06-6                 42.00      40.01   15  

 

Women 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Burton, Mary              37 Open Water Swim      1:07.32    1:03.88   20  

                  30.56     1:03.88 (33.32)                                        

 

Women 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schwartz, Bonnie A        35 Team New York Aq     2:23.82    2:25.50   20  

                  32.96     1:09.09 (36.13)     1:47.21 (38.12)     2:25.50 (38.29)

  2 Goldberg, Adele E         36 Long Island Expr     2:41.34    2:41.33   17  

                  38.71     1:19.84 (41.13)     2:01.97 (42.13)     2:41.33 (39.36)

 

Women 35-39 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele E         36 Long Island Expr     7:07.98    7:14.34   20  

                  39.55     1:21.60 (42.05)     2:05.68 (44.08)     2:50.41 (44.73)

        3:34.69 (44.28)     4:19.10 (44.41)     5:03.74 (44.64)     5:48.81 (45.07)

        6:32.62 (43.81)     7:14.34 (41.72)                                        

  2 Karpiloff, Elizabeth      39 UC06-6              10:47.00   10:43.61   17  

                  51.08   1:52.19 (1:01.11)   2:58.47 (1:06.28)   4:04.88 (1:06.41)

      5:12.17 (1:07.29)   6:20.47 (1:08.30)   7:28.84 (1:08.37)   8:39.65 (1:10.81)

      9:48.67 (1:09.02)    10:43.61 (54.94)                                        

 

Women 35-39 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Marty, Claire H           36 Asphalt Green          40.00      37.37   20  

  2 Karpiloff, Elizabeth      39 UC06-6                 52.00      51.61   17  

 

Women 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 De Sanctis, Danielle      35 Open Water Swim        39.00      40.51   20  

  2 Karpiloff, Elizabeth      39 UC06-6                 52.00      50.90   17  

 

Women 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schwartz, Bonnie A        35 Team New York Aq       32.85      32.79   20  

  2 Marty, Claire H           36 Asphalt Green          40.00      37.28   17  

 

Women 35-39 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele E         36 Long Island Expr     3:05.56    3:22.12   20  

                  47.46     1:40.78 (53.32)     2:32.81 (52.03)     3:22.12 (49.31)

 

Women 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Burton, Mary              37 Open Water Swim      1:15.52    1:13.12   20  

                  34.94     1:13.12 (38.18)                                        

  2 De Sanctis, Danielle      35 Open Water Swim      1:15.00    1:16.02   17  

                  36.27     1:16.02 (39.75)                                        

  3 Marty, Claire H           36 Asphalt Green        1:30.30    1:24.66   16  

                  37.22     1:24.66 (47.44)                                        

 

Women 35-39 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schwartz, Bonnie A        35 Team New York Aq     2:37.50    2:46.38   20  

                  33.52     1:18.51 (44.99)     2:08.20 (49.69)     2:46.38 (38.18)

  2 Goldberg, Adele E         36 Long Island Expr     3:12.37    3:13.31   17  

                  41.87     1:34.84 (52.97)     2:31.36 (56.52)     3:13.31 (41.95)

 

Women 35-39 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele E         36 Long Island Expr     6:44.42    6:56.71   20  

                  44.34     1:35.63 (51.29)     2:34.22 (58.59)     3:30.91 (56.69)

        4:30.74 (59.83)     5:27.57 (56.83)     6:14.28 (46.71)     6:56.71 (42.43)

 

Women 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer J          41 Metro Masters Sw       29.00      29.42   20  

  2 Shatles, Brooke           42 Seawolves Master          NT      44.21   17  

  3 Santos, Rita              43 Metro Masters Sw     1:10.00      50.39   16  

 

Women 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jerit, Jennifer           43 Seawolves Master     1:15.00    1:09.73   20  

                  33.93     1:09.73 (35.80)                                        

  2 Santos, Rita              43 Metro Masters Sw     2:40.00    2:00.71   17  

                  56.29   2:00.71 (1:04.42)                                        

 

Women 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jerit, Jennifer           43 Seawolves Master     2:35.00    2:32.32   20  

                  34.46     1:11.89 (37.43)     1:51.91 (40.02)     2:32.32 (40.41)

 

Women 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer J          41 Metro Masters Sw     6:51.22    6:48.74   20  

                  34.87     1:14.20 (39.33)     1:55.57 (41.37)     2:38.01 (42.44)

        3:20.51 (42.50)     4:02.53 (42.02)     4:44.68 (42.15)     5:26.91 (42.23)

        6:09.64 (42.73)     6:48.74 (39.10)                                        

  2 Jerit, Jennifer           43 Seawolves Master     7:20.00    7:00.18   17  

                  37.28     1:17.64 (40.36)     2:00.07 (42.43)     2:42.96 (42.89)

        3:25.73 (42.77)     4:08.69 (42.96)     4:51.85 (43.16)     5:35.64 (43.79)

        6:19.04 (43.40)     7:00.18 (41.14)                                        

 

Women 40-44 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer J          41 Metro Masters Sw     1:19.23    1:16.37   20  

                  37.32     1:16.37 (39.05)                                        

 

Women 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Shatles, Brooke           42 Seawolves Master          NT      53.27   20  

 

Women 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Jerit, Jennifer           43 Seawolves Master     1:45.00    1:22.05   20  

                  39.71     1:22.05 (42.34)                                        

 

Women 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer J          41 Metro Masters Sw     2:54.14    2:50.75   20  

                  37.91     1:20.61 (42.70)     2:12.73 (52.12)     2:50.75 (38.02)

 

Women 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ferraris, Kimberly        45 Seawolves Master       38.67      35.88   20  

 

Women 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Brower, Jennifer          46 UCO6                10:33.51   10:01.19   20  

                  47.47     1:44.87 (57.40)   2:46.90 (1:02.03)   3:48.96 (1:02.06)

      4:50.70 (1:01.74)   5:53.87 (1:03.17)   6:54.94 (1:01.07)   7:57.72 (1:02.78)

      9:00.35 (1:02.63)  10:01.19 (1:00.84)                                        

 

Women 45-49 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ferraris, Kimberly        45 Seawolves Master       44.24      41.71   20  

 

Women 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ferraris, Kimberly        45 Seawolves Master       50.83      48.85   20  

  2 Brower, Jennifer          46 UCO6                 1:01.21      55.89   17  

 

Women 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ferraris, Kimberly        45 Seawolves Master     1:46.00    1:32.21   20  

                  41.09     1:32.21 (51.12)                                        

 

Women 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Davis, Judianne           53 Seawolves Master       42.00      36.35   20  

 

Women 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Tokayer, Susan            54 Westchester Mast     1:04.20    1:04.95   20  

                  31.36     1:04.95 (33.59)                                        

  2 Davis, Judianne           53 Seawolves Master     1:28.00    1:21.90   17  

                  39.60     1:21.90 (42.30)                                        

 

Women 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Tokayer, Susan            54 Westchester Mast          NT    6:26.01   20  

                  33.59     1:11.70 (38.11)     1:50.41 (38.71)     2:29.17 (38.76)

        3:08.83 (39.66)     3:47.62 (38.79)     4:26.84 (39.22)     5:06.59 (39.75)

        5:47.02 (40.43)     6:26.01 (38.99)                                        

 

Women 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           53 Post Swimming          35.67      34.96   20  

 

Women 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           53 Post Swimming        1:17.60    1:17.67   20  

                  36.37     1:17.67 (41.30)                                        

  2 Davis, Judianne           53 Seawolves Master     1:49.00    1:44.02   17  

                  50.73     1:44.02 (53.29)                                        

 

Women 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           53 Post Swimming          33.00      32.62   20  

 

Women 50-54 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           53 Post Swimming        1:12.50    1:12.26   20  

                  35.87     1:12.26 (36.39)                                        

  2 Davis, Judianne           53 Seawolves Master     1:45.00    1:40.60   17  

                  50.21     1:40.60 (50.39)                                        

 

Women 55-59 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Snydstrup, Patricia       57 Open Water Swim        40.00      39.06   20  

  2 Foley, Evelyn C           55 Metro Masters Sw       52.00      54.07   17  

 

Women 55-59 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Snydstrup, Patricia       57 Open Water Swim      1:31.00    1:32.09   20  

                  41.76     1:32.09 (50.33)                                        

  2 Foley, Evelyn C           55 Metro Masters Sw     2:10.00    2:01.54   17  

                  58.98   2:01.54 (1:02.56)                                        

 

Women 55-59 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Foley, Evelyn C           55 Metro Masters Sw     1:10.00    1:06.02   20  

 

Women 60-64 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Holbrook, Nikki           61 UCO5                   37.87      39.19   20  

 

Women 60-64 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Holbrook, Nikki           61 UCO5                 1:26.18    1:26.06   20  

                  40.66     1:26.06 (45.40)                                        

 

Women 60-64 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Holbrook, Nikki           61 UCO5                   38.00      36.30   20  

 

Women 60-64 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Holbrook, Nikki           61 UCO5                 1:20.52    1:21.38   20  

                  38.57     1:21.38 (42.81)                                        

 

Women 65-69 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mann, Margot              65 Red Tide               50.00      50.10   20  

 

Women 65-69 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mann, Margot              65 Red Tide             1:46.00    1:44.04   20  

                  50.38     1:44.04 (53.66)                                        

 

Women 65-69 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mann, Margot              65 Red Tide               49.00      48.14   20  

 

Women 65-69 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mann, Margot              65 Red Tide             1:43.00    1:38.88   20  

                  48.96     1:38.88 (49.92)                                        

 

Men 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Pizzurro, Nicholas        18 Open Water Swim        27.00      26.10   20  

  2 Pasquarelli, Corey        22 UC02-2                 29.00      26.16   17  

  3 Rojtinnakorn, Artikom     24 UC06-6                 27.00      27.50   16  

 

Men 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Pizzurro, Nicholas        18 Open Water Swim      1:00.00      58.87   20  

                  28.05       58.87 (30.82)                                        

  2 Pasquarelli, Corey        22 UC02-2               1:05.00    1:01.54   17  

                  29.39     1:01.54 (32.15)                                        

 

Men 18-24 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Rojtinnakorn, Artikom     24 UC06-6                 35.00      33.10   20  

 

Men 18-24 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Pizzurro, Nicholas        18 Open Water Swim      1:20.00    1:17.91   20  

                  35.56     1:17.91 (42.35)                                        

 

Men 18-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Pizzurro, Nicholas        18 Open Water Swim        30.00      28.48   20  

  2 Rojtinnakorn, Artikom     24 UC06-6                 30.00      28.51   17  

  3 Pasquarelli, Corey        22 UC02-2                 36.00      30.03   16  

 

Men 18-24 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Pizzurro, Nicholas        18 Open Water Swim      1:07.00    1:04.92   20  

                  30.37     1:04.92 (34.55)                                        

  2 Rojtinnakorn, Artikom     24 UC06-6               1:10.00    1:08.06   17  

                  31.48     1:08.06 (36.58)                                        

  3 Pasquarelli, Corey        22 UC02-2               1:20.00    1:12.10   16  

                  32.51     1:12.10 (39.59)                                        

 

Men 18-24 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Pasquarelli, Corey        22 UC02-2               3:00.00    2:51.09   20  

                  34.80     1:20.89 (46.09)     2:15.54 (54.65)     2:51.09 (35.55)

 

Men 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sagginario, Joseph        26 Open Water Swim        25.00      24.13   20  

  2 Rojtinnakorn, Arriya      26 UC06-6                 26.00      26.70   17  

  3 Lugo, Walter              29 UCO6                   33.00      30.39   16  

 

Men 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sagginario, Joseph        26 Open Water Swim        54.00      53.50   20  

                  26.56       53.50 (26.94)                                        

 

Men 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sagginario, Joseph        26 Open Water Swim      1:55.00    1:54.49   20  

                  25.91       54.91 (29.00)     1:25.94 (31.03)     1:54.49 (28.55)

 

Men 25-29 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Altman-Kurosaki, Jonas Y  26 Asphalt Green             NT      27.60   20  

 

Men 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lugo, Walter              29 UCO6                 1:45.00    1:22.73   20  

                  41.51     1:22.73 (41.22)                                        

 

Men 25-29 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Altman-Kurosaki, Jonas Y  26 Asphalt Green             NT    3:02.55   20  

                  40.56     1:27.70 (47.14)     2:15.97 (48.27)     3:02.55 (46.58)

 

Men 25-29 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cazes, Clifton            29 Westchester Mast       32.50      29.41   20  

  2 Rojtinnakorn, Arriya      26 UC06-6                 32.00      31.84   17  

 

Men 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cazes, Clifton            29 Westchester Mast     1:05.00    1:04.59   20  

                  30.25     1:04.59 (34.34)                                        

  2 Lugo, Walter              29 UCO6                 1:40.00    1:30.26   17  

                  42.93     1:30.26 (47.33)                                        

 

Men 25-29 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Cazes, Clifton            29 Westchester Mast     2:20.00    2:22.28   20  

                  31.06     1:06.88 (35.82)     1:43.66 (36.78)     2:22.28 (38.62)

 

Men 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sagginario, Joseph        26 Open Water Swim        27.00      27.67   20  

  2 Rojtinnakorn, Arriya      26 UC06-6                 29.00      28.36   17  

  3 Lugo, Walter              29 UCO6                   35.00      30.95   16  

 

Men 25-29 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Sagginario, Joseph        26 Open Water Swim        58.00      59.29   20  

                  27.53       59.29 (31.76)                                        

 

Men 25-29 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Altman-Kurosaki, Jonas Y  26 Asphalt Green        3:00.00    2:29.12   20  

                  30.36     1:06.41 (36.05)     1:46.36 (39.95)     2:29.12 (42.76)

 

Men 25-29 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Altman-Kurosaki, Jonas Y  26 Asphalt Green        3:00.00    2:26.37   20  

                  31.65     1:09.95 (38.30)     1:52.55 (42.60)     2:26.37 (33.82)

  2 Lugo, Walter              29 UCO6                 3:30.00    3:00.05   17  

                  35.90     1:25.19 (49.29)     2:17.89 (52.70)     3:00.05 (42.16)

 

Men 25-29 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Altman-Kurosaki, Jonas Y  26 Asphalt Green        6:00.00    5:56.15   20  

                  37.52     1:21.03 (43.51)     2:10.10 (49.07)     2:57.56 (47.46)

        3:46.07 (48.51)     4:34.91 (48.84)     5:16.24 (41.33)     5:56.15 (39.91)

 

Men 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Porras, Sunny             30 UCO6                   23.50      23.48   20  

  2 Kozlowski, Thomas         30 Metro Masters Sw       24.50      24.27   17  

  3 Mast, Jeffrey             34 Asphalt Green        1:00.00      31.10   16  

 

Men 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kozlowski, Thomas         30 Metro Masters Sw       56.00      54.36   20  

                  26.58       54.36 (27.78)                                        

 

Men 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Mast, Jeffrey             34 Asphalt Green        1:30.00      43.67   20  

 

Men 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Porras, Sunny             30 UCO6                   26.50      26.70   20  

 

Men 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Zaratin, Erik             35 Post Swimming          25.07      24.60   20  

  2 Roye, Seth                38 Westchester Mast       27.00      24.88   17  

  3 Yamashita, Tomohiko       36 Westchester Mast       27.00      26.53   16  

  4 Vinson, Jade              39 Seawolves Master       38.00      36.49   15  

  5 Haberstro, Ian            38 Bearcat Masters           NT      37.23   14  

 

Men 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Yamashita, Tomohiko       36 Westchester Mast       59.10    1:00.68   20  

                  28.92     1:00.68 (31.76)                                        

  2 Kim, Yong Ih              38 Westchester Mast     1:08.00    1:06.63   17  

                  31.05     1:06.63 (35.58)                                        

  3 Vinson, Jade              39 Seawolves Master     1:35.00    1:31.46   16  

                  41.58     1:31.46 (49.88)                                        

 

Men 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Vinson, Jade              39 Seawolves Master     3:25.00    3:04.06   20  

                  27.04     1:13.75 (46.71)     2:05.26 (51.51)     3:04.06 (58.80)

 

Men 35-39 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Yamashita, Tomohiko       36 Westchester Mast       32.00      33.21   20  

 

Men 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Balykov, Dmitry           39 UCO6                   32.56      31.42   20  

  2 Vinson, Jade              39 Seawolves Master       54.00      44.71   17  

 

Men 35-39 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Balykov, Dmitry           39 UCO6                 1:10.00    1:09.20   20  

                  32.00     1:09.20 (37.20)                                        

 

Men 35-39 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Vinson, Jade              39 Seawolves Master     4:15.00    3:44.94   20  

                  49.96     1:48.39 (58.43)     2:47.64 (59.25)     3:44.94 (57.30)

 

Men 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Roye, Seth                38 Westchester Mast       31.00      28.92   20  

  2 Kim, Yong Ih              38 Westchester Mast       35.00      33.67   17  

 

Men 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Zaratin, Erik             35 Post Swimming        1:06.00    1:05.73   20  

                  29.79     1:05.73 (35.94)                                        

  2 Kim, Yong Ih              38 Westchester Mast     1:20.00    1:21.79   17  

                  39.82     1:21.79 (41.97)                                        

 

Men 35-39 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Roye, Seth                38 Westchester Mast     2:30.00    2:20.23   20  

                  30.15     1:08.03 (37.88)     1:47.46 (39.43)     2:20.23 (32.77)

 

Men 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Baker, Steve              40 Open Water Swim        24.00      25.71   20  

  2 Krut, Bryan               41 Open Water Swim        27.00      26.24   17  

  3 Taketsuna, Hiroyuki       41 Westchester Mast       28.00      28.09   16  

  4 Strozier, Matthew F       41 Asphalt Green          30.00      29.16   15  

 

Men 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krut, Bryan               41 Open Water Swim        57.00      56.78   20  

                  27.85       56.78 (28.93)                                        

  2 Taketsuna, Hiroyuki       41 Westchester Mast     1:02.00    1:05.18   17  

                  29.91     1:05.18 (35.27)                                        

  3 Strozier, Matthew F       41 Asphalt Green        1:08.00    1:06.73   16  

                  30.78     1:06.73 (35.95)                                        

 

Men 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krut, Bryan               41 Open Water Swim      2:05.00    2:03.86   20  

                  27.86       58.85 (30.99)     1:31.31 (32.46)     2:03.86 (32.55)

 

Men 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krut, Bryan               41 Open Water Swim      5:29.00    5:39.59   20  

                  30.73     1:04.13 (33.40)     1:38.77 (34.64)     2:13.83 (35.06)

        2:49.15 (35.32)     3:24.26 (35.11)     3:58.54 (34.28)     4:32.83 (34.29)

        5:06.93 (34.10)     5:39.59 (32.66)                                        

 

Men 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Toedter, Robert           44 Open Water Swim        36.00      32.86   20  

 

Men 40-44 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Toedter, Robert           44 Open Water Swim      1:20.00    1:11.87   20  

                  33.88     1:11.87 (37.99)                                        

  2 Taketsuna, Hiroyuki       41 Westchester Mast     1:11.00    1:14.53   16  

                  34.95     1:14.53 (39.58)                                        

 

Men 40-44 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Taketsuna, Hiroyuki       41 Westchester Mast     2:45.00    2:46.39   20  

                  36.47     1:18.97 (42.50)     2:02.80 (43.83)     2:46.39 (43.59)

 

Men 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Toedter, Robert           44 Open Water Swim        29.00      28.35   20  

  2 Baker, Steve              40 Open Water Swim        26.00      28.66   17  

  3 Strozier, Matthew F       41 Asphalt Green          34.78      37.88   16  

 

Men 40-44 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Strozier, Matthew F       41 Asphalt Green        1:30.00    1:29.97   20  

                  40.34     1:29.97 (49.63)                                        

 

Men 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Baker, Steve              40 Open Water Swim      1:03.00    1:05.57   20  

                  30.78     1:05.57 (34.79)                                        

  2 Toedter, Robert           44 Open Water Swim      1:09.00    1:05.59   17  

                  31.60     1:05.59 (33.99)                                        

 

Men 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Toedter, Robert           44 Open Water Swim      2:30.00    2:18.75   20  

                  27.99     1:05.88 (37.89)     1:46.45 (40.57)     2:18.75 (32.30)

 

Men 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Komoto, Takeshi           45 Post Swimming          28.00      26.40   20  

  2 Krut, John                45 Open Water Swim        35.00      29.89   17  

  3 Bagnato, Paul             48 Westchester Mast       33.00      33.72   16  

  4 Ramirez-Marquez, Alister  49 Asphalt Green          34.00      34.05   15  

  5 Orbegozo, Jose Luis       48 Asphalt Green             NT      44.71   14  

 

Men 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Krut, John                45 Open Water Swim      1:15.00    1:12.62   20  

                  33.60     1:12.62 (39.02)                                        

  2 Ramirez-Marquez, Alister  49 Asphalt Green        1:16.00    1:14.36   17  

                  34.38     1:14.36 (39.98)                                        

  3 Orbegozo, Jose Luis       48 Asphalt Green             NT    1:44.08   16  

                  47.23     1:44.08 (56.85)                                        

 

Men 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kunze, Matthias           49 UC06-6               2:07.00    2:06.97   20  

                  29.13     1:00.69 (31.56)     1:33.60 (32.91)     2:06.97 (33.37)

  2 Kaufman, David            45 Excel Swimming       2:39.00    2:44.76   17  

                  38.54     1:20.06 (41.52)     2:02.42 (42.36)     2:44.76 (42.34)

 

Men 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kunze, Matthias           49 UC06-6               5:40.00    5:51.50   20  

                  30.91     1:04.44 (33.53)     1:39.02 (34.58)     2:14.34 (35.32)

        2:49.77 (35.43)     3:25.58 (35.81)     4:01.47 (35.89)     4:37.91 (36.44)

        5:15.33 (37.42)     5:51.50 (36.17)                                        

 

Men 45-49 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ramirez-Marquez, Alister  49 Asphalt Green          42.00      43.47   20  

  2 Bagnato, Paul             48 Westchester Mast       42.00      47.12   17  

 

Men 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Komoto, Takeshi           45 Post Swimming          37.00      33.85   20  

  2 Bagnato, Paul             48 Westchester Mast       44.00      43.93   17  

 

Men 45-49 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ramirez-Marquez, Alister  49 Asphalt Green          47.00      46.62   20  

 

Men 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kaufman, David            45 Excel Swimming       1:25.00    1:24.93   20  

                  41.32     1:24.93 (43.61)                                        

 

Men 45-49 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Kaufman, David            45 Excel Swimming       3:10.00    3:12.11   20  

                  45.38     1:34.29 (48.91)     2:28.45 (54.16)     3:12.11 (43.66)

 

Men 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Wright, Michael           50 Post Swimming          25.00      26.05   20  

  2 Valdes-Rodriguez, Robert  50 New York Athleti       26.50      26.24   17  

  3 He, Jeff                  51 Garden State Mas       27.00      26.99   16  

  4 Lozinski, Stanley         50 Open Water Swim        28.00      29.20   15  

 

Men 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Wright, Michael           50 Post Swimming          56.00      57.62   20  

                  27.63       57.62 (29.99)                                        

  2 He, Jeff                  51 Garden State Mas     1:00.63    1:03.84   17  

                  30.94     1:03.84 (32.90)                                        

  3 Lozinski, Stanley         50 Open Water Swim      1:07.00    1:06.33   16  

                  31.80     1:06.33 (34.53)                                        

  4 Gardner, Timothy E        52 Metro Masters Sw     1:08.44    1:08.78   15  

                  33.14     1:08.78 (35.64)                                        

 

Men 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Werlinich, Greg S         50 Badger Masters       2:05.00    2:04.10   20  

                  28.33     1:00.05 (31.72)     1:32.57 (32.52)     2:04.10 (31.53)

  2 Wright, Michael           50 Post Swimming        2:04.00    2:05.67   17  

                  27.65       59.03 (31.38)     1:32.45 (33.42)     2:05.67 (33.22)

 

Men 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Faber, David              50 UCO6                 6:15.00    6:23.93   20  

                  31.84     1:06.67 (34.83)     1:43.68 (37.01)     2:22.18 (38.50)

        3:02.01 (39.83)     3:42.81 (40.80)     4:23.29 (40.48)     5:04.49 (41.20)

        5:44.54 (40.05)     6:23.93 (39.39)                                        

  2 Gardner, Timothy E        52 Metro Masters Sw     6:40.92    6:55.56   17  

                  34.10     1:13.35 (39.25)     1:54.97 (41.62)     2:37.86 (42.89)

        3:21.08 (43.22)     4:04.09 (43.01)     4:47.16 (43.07)     5:30.27 (43.11)

        6:14.31 (44.04)     6:55.56 (41.25)                                        

 

Men 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Valdes-Rodriguez, Robert  50 New York Athleti       28.00      28.92   20  

  2 He, Jeff                  51 Garden State Mas       32.00      31.78   17  

  3 Gardner, Timothy E        52 Metro Masters Sw       33.60      34.10   16  

 

Men 50-54 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Gardner, Timothy E        52 Metro Masters Sw     1:21.08    1:18.89   20  

                  35.09     1:18.89 (43.80)                                        

 

Men 50-54 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Werlinich, Greg S         50 Badger Masters       1:05.00    1:03.78   20  

                  30.68     1:03.78 (33.10)                                        

  2 Lozinski, Stanley         50 Open Water Swim      1:20.00    1:18.70   17  

                  37.48     1:18.70 (41.22)                                        

 

Men 50-54 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Werlinich, Greg S         50 Badger Masters       2:20.00    2:17.58   20  

                  28.71     1:04.10 (35.39)     1:45.49 (41.39)     2:17.58 (32.09)

 

Men 55-59 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Brown, Jason              55 UCO6                   27.50      27.25   20  

  2 Lynch, Thomas             55 Seawolves Master       40.00      30.50   17  

  3 Nolan, James              56 Westchester Mast       36.00      33.05   16  

  4 Flores, Jorge             59 Metro Masters Sw       35.45      37.36   15  

  5 Lei, Ting                 56 UC06-6                 38.38      38.04   14  

  6 Goran, Steven Z           56 Team New York Aq       43.91      49.30   13  

 

Men 55-59 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nolan, James              56 Westchester Mast     1:35.00    1:17.99   20  

                  37.25     1:17.99 (40.74)                                        

  2 Lynch, Thomas             55 Seawolves Master     1:40.00    1:21.77   17  

                  39.29     1:21.77 (42.48)                                        

  3 Flores, Jorge             59 Metro Masters Sw     1:53.00    1:36.80   16  

                  42.84     1:36.80 (53.96)                                        

 

Men 55-59 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Nolan, James              56 Westchester Mast     3:40.00    3:11.09   20  

                1:17.46     2:08.12 (50.66)     2:57.89 (49.77)     3:11.09 (13.20)

 

Men 55-59 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Brown, Jason              55 UCO6                      NT    6:16.96   20  

                  34.03     1:11.21 (37.18)     1:49.36 (38.15)     2:27.30 (37.94)

        3:06.24 (38.94)     3:45.03 (38.79)     4:23.83 (38.80)     5:02.27 (38.44)

        5:40.51 (38.24)     6:16.96 (36.45)                                        

  2 Nolan, James              56 Westchester Mast     9:30.00    8:52.53   17  

                  43.10     1:34.21 (51.11)   3:24.69 (1:50.48)     4:20.37 (55.68)

        5:15.54 (55.17)     6:12.10 (56.56)     7:08.20 (56.10)     8:02.62 (54.42)

        8:52.35 (49.73)      8:52.53 (0.18)                                        

 

Men 55-59 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Goran, Steven Z           56 Team New York Aq     1:08.49    1:14.63   20  

 

Men 55-59 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lynch, Thomas             55 Seawolves Master       52.00      42.37   20  

  2 Nolan, James              56 Westchester Mast       54.00      45.11   17  

  3 Flores, Jorge             59 Metro Masters Sw       47.25      47.48   16  

  4 Lei, Ting                 56 UC06-6                 47.74      47.88   15  

 

Men 55-59 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Flores, Jorge             59 Metro Masters Sw     1:30.00    1:46.44   20  

                  47.62     1:46.44 (58.82)                                        

  2 Lei, Ting                 56 UC06-6               1:41.54    1:50.75   17  

                  50.54   1:50.75 (1:00.21)                                        

 

Men 55-59 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lei, Ting                 56 UC06-6               3:22.22    3:58.63   20  

                  51.92     1:51.11 (59.19)   2:54.40 (1:03.29)   3:58.63 (1:04.23)

 

Men 55-59 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Lei, Ting                 56 UC06-6                 43.30      43.61   20  

  2 Goran, Steven Z           56 Team New York Aq       59.07    1:02.19   17  

 

Men 55-59 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Goran, Steven Z           56 Team New York Aq     2:11.77    2:18.06   20  

                1:06.30   2:18.06 (1:11.76)                                        

 

Men 55-59 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Goran, Steven Z           56 Team New York Aq     4:57.73    5:18.62   20  

                1:06.88   2:35.85 (1:28.97)   4:05.59 (1:29.74)   5:18.62 (1:13.03)

 

Men 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig E      62 New York Athleti       24.50      25.69   20  

  2 Neve, Kaj                 63 Metro Masters Sw       32.62      33.57   17  

 

Men 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig E      62 New York Athleti       55.00      57.28   20  

                  27.09       57.28 (30.19)                                        

  2 Ahlgren, Larry            60 Seawolves Master       59.60    1:02.47   17  

                  29.27     1:02.47 (33.20)                                        

  3 Neve, Kaj                 63 Metro Masters Sw     1:18.25    1:19.16   16  

                  37.50     1:19.16 (41.66)                                        

 

Men 60-64 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig E      62 New York Athleti     2:02.00    2:06.24   20  

                  28.03       59.55 (31.52)     1:32.70 (33.15)     2:06.24 (33.54)

  2 Ahlgren, Larry            60 Seawolves Master     2:20.00    2:23.88   17  

                  33.71     1:10.84 (37.13)     1:48.03 (37.19)     2:23.88 (35.85)

  3 Neve, Kaj                 63 Metro Masters Sw     2:56.83    3:01.49   16  

                  39.21   2:13.95 (1:34.74)     3:01.78 (47.83)         3:01.49 ( )

 

Men 60-64 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig E      62 New York Athleti     5:50.00    6:03.17   20  

                  32.72     1:07.85 (35.13)     1:43.52 (35.67)     2:20.21 (36.69)

        2:56.93 (36.72)     3:34.53 (37.60)     4:12.31 (37.78)     4:49.68 (37.37)

        5:27.15 (37.47)     6:03.17 (36.02)                                        

 

Men 60-64 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Neve, Kaj                 63 Metro Masters Sw       46.52      46.88   20  

 

Men 60-64 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Neve, Kaj                 63 Metro Masters Sw     1:44.00    1:44.15   20  

                  48.14     1:44.15 (56.01)                                        

 

Men 60-64 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Ahlgren, Larry            60 Seawolves Master       34.00      34.29   20  

 

Men 60-64 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig E      62 New York Athleti     1:02.50    1:08.98   20  

                  32.62     1:08.98 (36.36)                                        

  2 Ahlgren, Larry            60 Seawolves Master     1:15.00    1:25.50   17  

                  37.67     1:25.50 (47.83)                                        

 

Men 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grashow, Mark             69 Metro Masters Sw       30.00      29.40   20  

  2 Filatov, Stan V           65 Red Tide               33.00      29.59   17  

  3 Camhi, Stephen N          65 UC06-6                 40.00      34.78   16  

 

Men 65-69 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Filatov, Stan V           65 Red Tide             1:11.00    1:12.00   20  

                  35.05     1:12.00 (36.95)                                        

  2 Camhi, Stephen N          65 UC06-6               1:30.00    1:17.64   17  

                  37.66     1:17.64 (39.98)                                        

 

Men 65-69 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Camhi, Stephen N          65 UC06-6               4:00.00    3:12.56   20  

                  45.37     1:34.23 (48.86)     2:24.16 (49.93)     3:12.56 (48.40)

 

Men 65-69 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grashow, Mark             69 Metro Masters Sw       34.00      34.94   20  

 

Men 65-69 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Filatov, Stan V           65 Red Tide               35.00      31.76   20  

 

Men 65-69 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Filatov, Stan V           65 Red Tide             1:20.00    1:35.70   20  

                  45.81     1:35.70 (49.89)                                        

 

Men 65-69 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Grashow, Mark             69 Metro Masters Sw     1:16.00    1:14.47   20  

                  33.58     1:14.47 (40.89)                                        

 

Men 70-74 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Owens, David              70 UCO6                   37.14      36.62   20  

 

Men 70-74 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Owens, David              70 UCO6                 1:27.37    1:24.57   20  

                  40.39     1:24.57 (44.18)                                        

  2 Monahan, Richard S        73 Metro Masters Sw     1:30.00    1:25.20   17  

                  41.38     1:25.20 (43.82)                                        

  3 Hatchette, Michael        73 NEM                  1:45.00    1:46.23   16  

                  48.23     1:46.23 (58.00)                                        

 

Men 70-74 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Monahan, Richard S        73 Metro Masters Sw     3:20.00    3:03.66   20  

                  30.12     1:17.49 (47.37)     2:05.59 (48.10)     3:03.66 (58.07)

  2 Owens, David              70 UCO6                 3:09.51    3:08.48   17  

                  40.60     1:27.54 (46.94)     2:18.07 (50.53)     3:08.48 (50.41)

  3 Hatchette, Michael        73 NEM                  3:48.00    3:58.28   16  

                  36.93   1:38.41 (1:01.48)   2:41.88 (1:03.47)   3:58.28 (1:16.40)

 

Men 70-74 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Monahan, Richard S        73 Metro Masters Sw     8:20.00    8:29.57   20  

                  44.34     1:34.21 (49.87)     2:25.37 (51.16)     3:16.44 (51.07)

        4:08.32 (51.88)     5:00.21 (51.89)     5:52.25 (52.04)     6:44.88 (52.63)

        7:38.09 (53.21)     8:29.57 (51.48)                                        

  2 Owens, David              70 UCO6                 8:46.18    8:57.83   17  

                  48.04     1:42.69 (54.65)     2:37.84 (55.15)     3:32.50 (54.66)

        4:27.47 (54.97)     5:22.20 (54.73)     6:17.59 (55.39)     7:12.22 (54.63)

        8:05.76 (53.54)     8:57.83 (52.07)                                        

 

Men 70-74 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hoegler, Carl S           72 Westchester Mast       38.50      37.08   20  

 

Men 70-74 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hoegler, Carl S           72 Westchester Mast     1:27.00    1:25.43   20  

                1:25.56         1:25.43 ( )                                        

  2 Owens, David              70 UCO6                 1:59.44    1:54.42   17  

                  57.59     1:54.42 (56.83)                                        

  3 Monahan, Richard S        73 Metro Masters Sw     1:55.00    1:55.40   16  

                  56.40     1:55.40 (59.00)                                        

 

Men 70-74 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hoegler, Carl S           72 Westchester Mast     3:02.00    3:13.79   20  

                3:13.57     3:31.25 (17.68)         3:13.79 ( )                    

  2 Monahan, Richard S        73 Metro Masters Sw     4:20.00    3:52.51   17  

                  56.89     1:56.00 (59.11)     2:54.63 (58.63)     3:52.51 (57.88)

 

Men 70-74 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hatchette, Michael        73 NEM                  2:25.00    2:32.34   20  

                1:12.04   2:32.34 (1:20.30)                                        

 

Men 70-74 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Hatchette, Michael        73 NEM                  2:12.00    2:16.72   20  

                1:07.96   2:16.72 (1:08.76)                                        

 

Men 75-79 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schloss, Steve            78 Metro Masters Sw       41.65      42.07   20  

 

Men 75-79 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schloss, Steve            78 Metro Masters Sw     1:43.17    1:38.37   20  

                  47.11     1:38.37 (51.26)                                        

 

Men 75-79 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schloss, Steve            78 Metro Masters Sw     3:43.60    3:40.59   20  

                  36.42     1:33.41 (56.99)     2:31.86 (58.45)   3:40.59 (1:08.73)

 

Men 75-79 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 

===============================================================================

  1 Schloss, Steve            78 Metro Masters Sw    10:10.56   10:13.83   20  

                4:01.64   5:05.04 (1:03.40)   6:08.51 (1:03.47)   7:11.73 (1:03.22)

      8:14.20 (1:02.47)   9:16.09 (1:01.89)    10:13.71 (57.62)    10:29.04 (15.33)

           10:13.83 ( )                                                            

 

                    Combined Team Scores - Through Event 17                    

 

  1. Open Water Swim Team                741   2. Metro Masters Swim Club             695

  3. Seawolves Masters                   598   4. Asphalt Green                       574

  5. Westchester Masters                 533   6. Uc06                                496

  7. Unattached                          354   8. Red Tide                            254

  9. Post Swimming                       217  10. Long Island Express Masters         166

 10. Team New York Aquatics              166  12. New York Athletic Club              137

 13. Uc02                                 86  14. Unattached                           80

 15. New England Masters                  72  16. Coney Island Brighton Beach Op       70

 17. Badger Masters                       60  18. LifeTime Swim Metropolitan           57

 18. Excel Swimming                       57  20. Garden State Masters                 50

 20. Bearcat Masters                      50                                             

 

                   Women - Team Rankings - Through Event 17                    

 

  1. Seawolves Masters                   385   2. Asphalt Green                       269

  3. Open Water Swim Team                208   4. Metro Masters Swim Club             204

  5. Uc06                                196   6. Red Tide                            177

  7. Long Island Express Masters         166   8. Unattached                           80

  8. Post Swimming                        80  10. Team New York Aquatics               76

 11. Coney Island Brighton Beach Op       70  12. LifeTime Swim Metropolitan           57

 13. Westchester Masters                  40  14. Unattached                           37

 15. Bearcat Masters                      36                                             

 

                    Men - Team Rankings - Through Event 17                     

 

  1. Open Water Swim Team                533   2. Westchester Masters                 493

  3. Metro Masters Swim Club             491   4. Unattached                          317

  5. Asphalt Green                       305   6. Uc06                                300

  7. Seawolves Masters                   213   8. Post Swimming                       137

  8. New York Athletic Club              137  10. Team New York Aquatics               90

 11. Uc02                                 86  12. Red Tide                             77

 13. New England Masters                  72  14. Badger Masters                       60

 15. Excel Swimming                       57  16. Garden State Masters                 50

 17. Bearcat Masters                      14