Licensed to Long Island University HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 2/12/2017 12:57 PM

                   LIU Post Valentines Day Meet - 2/12/2017                    

                                    Results                                    

 

Event 1  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Asphalt Green Masters-06  'A'                          NT    1:40.80        

  2 Seawolves Masters-06  'A'                              NT    2:00.03        

     1) Fleckenstein, Emily W28         2) Todd, Robert M52               

     3) Ferraris, Kimberly W47          4) Lynch, Thomas M57              

  3 Tarps Total Training-06  'A'                           NT    2:34.93        

     1) Goldberg, Adele W38             2)                                

 

Event 2  Women 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fleckenstein, Emily       28 Seawolves Master-06  2:06.40    2:06.57        

                  29.35     1:01.25 (31.90)     1:33.60 (32.35)     2:06.57 (32.97)

 

Event 2  Women 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nicholas, Courtney        30 UC06-06              2:29.00    2:21.23        

                  31.66     1:07.07 (35.41)     1:44.38 (37.31)     2:21.23 (36.85)

 

Event 2  Women 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Santos, Rita              45 Westchester Mast-06       NT    3:00.59        

                  54.12   1:54.87 (1:00.75)   3:00.59 (1:05.72)                    

 

Event 2  Women 55-59 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sisk, Bridget             57 Asphalt Green Ma-06  3:20.00    3:18.03        

                  42.41     1:30.94 (48.53)     2:24.85 (53.91)     3:18.03 (53.18)

 

Event 2  Women 65-69 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mann, Margot              67 Red Tide-06          3:15.00    3:10.90        

                  43.06     1:31.28 (48.22)     2:21.21 (49.93)     3:10.90 (49.69)

 

Event 2  Women 70-74 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Marcia              72 Walnut Creek Mas-38  3:20.00    3:20.78        

                  46.11     1:36.32 (50.21)     2:28.89 (52.57)     3:20.78 (51.89)

 

Event 2  Men 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stoller, Korey            34 UC07-07              2:23.66    3:17.28        

                  45.88     1:34.30 (48.42)     2:26.48 (52.18)     3:17.28 (50.80)

 

Event 2  Men 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abell, Kenneth            43 Post Swimming-06          NT    2:25.30        

 

Event 2  Men 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Scott, Marc               52 Asphalt Green Ma-06  3:45.00    3:09.48        

                  44.14     1:34.37 (50.23)     2:23.73 (49.36)     3:09.48 (45.75)

 

Event 2  Men 55-59 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fox, Andrew               55 Metro Masters Sw-06  2:40.00    2:34.05        

                  36.95     1:16.14 (39.19)     1:55.68 (39.54)     2:34.05 (38.37)

 

Event 2  Men 60-64 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green Ma-06  2:10.00    2:12.61        

                  30.22     1:03.42 (33.20)     1:37.92 (34.50)     2:12.61 (34.69)

  2 Geis, Robert              62 UC06-06              4:00.00    3:17.28        

 

Event 2  Men 65-69 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Huminski, Richard         67 Huntington Maste-06  2:30.00    2:38.98        

                  36.05     1:14.63 (38.58)     1:55.63 (41.00)     2:38.98 (43.35)

  2 Neve, Kaj                 65 Metro Masters Sw-06  2:58.50    3:06.67        

                  39.69     1:27.36 (47.67)     2:17.14 (49.78)     3:06.67 (49.53)

  3 Realmuto, Rich            66 UC06-06                   NT    3:51.63        

                  31.70     1:18.33 (46.63)     2:08.65 (50.32)   3:51.63 (1:42.98)

 

Event 2  Men 70-74 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Owens, David              72 UC06-06              3:19.21    3:25.97        

                  47.45     1:39.66 (52.21)     2:33.86 (54.20)     3:25.97 (52.11)

 

Event 3  Women 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green Ma-06    30.34      30.75        

 

Event 3  Women 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer            43 Westchester Mast-06    35.00      38.31        

 

Event 3  Women 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    54 Excel Swimming-07         NT      39.71        

 

Event 3  Women 55-59 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-06       35.00      32.60        

  2 Snyder, Sharon            58 Asphalt Green Ma-06    55.00      49.06        

 

Event 3  Women 70-74 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Marcia              72 Walnut Creek Mas-38    55.00      56.97        

 

Event 3  Men 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kozlowski, Thomas         32 UC06-06                28.67      28.40        

 

Event 3  Men 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krapaney, Dmitriy         38 Match Point Nyc-06     30.00      30.58        

  2 Matsushita, Hiroki        37 Excel Swimming-07      35.00      47.13        

 

Event 3  Men 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          41 Excel Swimming-07      27.15      27.17        

  2 Weiss, Adam               42 Excel Swimming-07      35.00      29.34        

 

Event 3  Men 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        53 Match Point Nyc-06     25.90      26.42        

  2 He, Jeff                  53 Huntington Maste-06    32.49      31.88        

  3 Todd, Robert              52 Seawolves Master-06    32.00      32.27        

 

Event 3  Men 55-59 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-06     31.75      30.67        

  2 Sendel, Bob               59 Open Water Swim-07     32.00      31.61        

  3 Lei, Ting                 58 UC06-06                45.47    1:07.22        

 

Event 3  Men 60-64 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Rawley, James             63 Excel Swimming-07      30.00      31.76        

 

Event 3  Men 65-69 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Filatov, Stan             67 Red Tide-06            33.00      32.46        

  2 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06    40.00      43.91        

 

Event 4  Women 35-39 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele           38 Tarps Total Trai-06  3:36.43    3:40.11        

                  50.72     1:47.41 (56.69)     2:43.89 (56.48)     3:40.11 (56.22)

 

Event 4  Women 50-54 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gallo, Christine          53 Excel Swimming-07         NT    3:42.26        

                  48.75     1:43.23 (54.48)     2:41.73 (58.50)   3:42.26 (1:00.53)

 

Event 4  Women 70-74 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sarg, Kathleen            73 Asphalt Green Ma-06  4:30.00    4:17.59        

                  56.50   2:02.56 (1:06.06)   3:10.19 (1:07.63)   4:17.59 (1:07.40)

 

Event 4  Men 25-29 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Dawson, Aundray           26 Berkeley (Nj) Aq-07       NT         DQ        

                  43.39     1:35.22 (51.83)     2:29.55 (54.33)          DQ (52.79)

 

Event 4  Men 45-49 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles            45 Asphalt Green Ma-06  4:15.25    4:01.13        

                  54.61   1:56.12 (1:01.51)   2:58.46 (1:02.34)   4:01.13 (1:02.67)

 

Event 4  Men 55-59 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lei, Ting                 58 UC06-06              4:02.77    4:12.91        

                  57.92   2:01.30 (1:03.38)   3:07.44 (1:06.14)   4:12.91 (1:05.47)

 

Event 5  Women 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zelnick, Allison          25 Excel Swimming-07    1:03.00    1:03.16        

                  30.70     1:03.16 (32.46)                                        

  2 Fleckenstein, Emily       28 Seawolves Master-06  1:05.65    1:05.72        

                  32.43     1:05.72 (33.29)                                        

 

Event 5  Women 30-34 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nicholas, Courtney        30 UC06-06              1:13.00    1:12.21        

                  34.70     1:12.21 (37.51)                                        

 

Event 5  Women 45-49 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Conti, Juliet             47 Westchester Mast-06  1:09.83    1:09.02        

                  33.24     1:09.02 (35.78)                                        

 

Event 5  Women 65-69 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mann, Margot              67 Red Tide-06          1:50.00    1:46.16        

                  50.72     1:46.16 (55.44)                                        

 

Event 5  Men 35-39 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Matsushita, Hiroki        37 Excel Swimming-07    1:15.00    1:09.35        

                  34.31     1:09.35 (35.04)                                        

 

Event 5  Men 70-74 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Owens, David              72 UC06-06              1:59.44    2:02.57        

                1:01.12   2:02.57 (1:01.45)                                        

 

Event 5  Men 80-84 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hays, James               83 UC06-06              1:51.08    1:58.53        

                  57.63   1:58.53 (1:00.90)                                        

 

Event 6  Women 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green Ma-06  1:10.39    1:09.72        

                  33.09     1:09.72 (36.63)                                        

 

Event 6  Women 50-54 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    54 Excel Swimming-07         NT    1:32.00        

                  41.13     1:32.00 (50.87)                                        

 

Event 6  Women 55-59 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sisk, Bridget             57 Asphalt Green Ma-06  1:55.00    1:52.06        

                  55.23     1:52.06 (56.83)                                        

 

Event 6  Women 60-64 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gelber, Mary              60 UC06-06                   NT    1:57.65        

                  54.56   1:57.65 (1:03.09)                                        

 

Event 6  Women 70-74 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Marcia              72 Walnut Creek Mas-38  1:49.00    1:48.34        

                  54.14     1:48.34 (54.20)                                        

  2 Sarg, Kathleen            73 Asphalt Green Ma-06  2:05.00    1:58.80        

                  59.09     1:58.80 (59.71)                                        

 

Event 6  Men 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sinsheimer, John          32 UC06-06              1:03.00    1:02.61        

                  29.98     1:02.61 (32.63)                                        

  2 Kozlowski, Thomas         32 UC06-06              1:10.00    1:08.49        

                  31.40     1:08.49 (37.09)                                        

 

Event 6  Men 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zaratin, Erik R           37 Post Swimming-06     1:16.00    1:06.10        

                  30.91     1:06.10 (35.19)                                        

 

Event 6  Men 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          41 Excel Swimming-07      59.50    1:03.02        

                  30.68     1:03.02 (32.34)                                        

  2 Roye, Seth                40 Westchester Mast-06  1:05.00    1:03.66        

                  30.48     1:03.66 (33.18)                                        

  3 Weiss, Adam               42 Excel Swimming-07    1:10.00    1:06.06        

                  30.99     1:06.06 (35.07)                                        

  4 Abell, Kenneth            43 Post Swimming-06          NT    1:13.70        

                  34.26     1:13.70 (39.44)                                        

 

Event 6  Men 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kaufman, David            47 Excel Swimming-07    1:25.00    1:26.57        

                  40.78     1:26.57 (45.79)                                        

 

Event 6  Men 50-54 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        53 Match Point Nyc-06   1:01.00    1:01.87        

                  28.88     1:01.87 (32.99)                                        

  2 Ruttkay, Milan            52 UC06-06              1:11.00    1:08.41        

                  32.16     1:08.41 (36.25)                                        

  3 Wright, Michael           52 Post Swimming-06     1:07.00    1:08.71        

                  32.13     1:08.71 (36.58)                                        

  4 Todd, Robert              52 Seawolves Master-06  1:15.00    1:14.91        

                  34.18     1:14.91 (40.73)                                        

 

Event 6  Men 55-59 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goran, Steven             58 Team New York Aq-06  2:11.77    2:06.32        

                1:15.37     2:06.32 (50.95)                                        

 

Event 6  Men 65-69 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Huminski, Richard         67 Huntington Maste-06  1:30.00    1:24.81        

                  41.02     1:24.81 (43.79)                                        

 

Event 7  Women 35-39 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele           38 Tarps Total Trai-06  3:15.07    3:13.84        

                  43.02     1:32.56 (49.54)     2:23.47 (50.91)     3:13.84 (50.37)

 

Event 7  Women 55-59 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Snyder, Sharon            58 Asphalt Green Ma-06  4:30.00    4:05.84        

                  52.22   1:56.17 (1:03.95)   3:01.65 (1:05.48)   4:05.84 (1:04.19)

 

Event 7  Men 45-49 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles            45 Asphalt Green Ma-06  4:05.55    3:58.87        

                  50.52   1:51.67 (1:01.15)   2:54.70 (1:03.03)   3:58.87 (1:04.17)

 

Event 7  Men 65-69 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  3:18.00    3:24.49        

                  44.12     1:36.57 (52.45)     2:31.04 (54.47)     3:24.49 (53.45)

 

Event 8  Women 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Myszkowski, Olivia        23 Excel Swimming-07      29.00      28.52        

 

Event 8  Women 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zelnick, Allison          25 Excel Swimming-07      24.30      25.29        

 

Event 8  Women 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green Ma-06    28.26      28.50        

  2 Nicholas, Courtney        30 UC06-06                28.48      29.28        

 

Event 8  Women 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer            43 Westchester Mast-06    29.00      30.97        

 

Event 8  Women 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Conti, Juliet             47 Westchester Mast-06    27.63      27.68        

  2 Ferraris, Kimberly        47 Seawolves Master-06    34.15      35.14        

  3 Santos, Rita              45 Westchester Mast-06    44.02      44.55        

 

Event 8  Women 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    54 Excel Swimming-07         NT      35.50        

  2 Gallo, Christine          53 Excel Swimming-07         NT      35.65        

 

Event 8  Women 55-59 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-06       30.00      29.01        

  2 Sisk, Bridget             57 Asphalt Green Ma-06    45.00      43.19        

 

Event 8  Women 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mann, Margot              67 Red Tide-06            42.00      38.15        

 

Event 8  Women 70-74 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Marcia              72 Walnut Creek Mas-38    38.48      38.86        

  2 Sarg, Kathleen            73 Asphalt Green Ma-06    46.23      41.67        

 

Event 8  Women 75-79 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 James, Nancy              75 Excel Swimming-07      45.00      49.12        

 

Event 8  Men 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gaffey, Eric              27 Asphalt Green Ma-06    23.30      21.51        

  2 Dawson, Aundray           26 Berkeley (Nj) Aq-07       NT      31.05        

 

Event 8  Men 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kozlowski, Thomas         32 UC06-06                25.00      23.98        

 

Event 8  Men 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Matsushita, Hiroki        37 Excel Swimming-07      30.00      26.53        

  2 Krapaney, Dmitriy         38 Match Point Nyc-06     26.50      27.72        

 

Event 8  Men 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Roye, Seth                40 Westchester Mast-06    25.12      24.93        

  2 Williamson, John          41 Excel Swimming-07      24.45      24.97        

  3 Seifert, Christian        42 UC06-06                27.00      26.85        

  4 Abell, Kenneth            43 Post Swimming-06          NT      28.58        

  5 Kim, Yong Ih              40 Team New York Aq-06    28.79      28.80        

 

Event 8  Men 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hanratty, Brian           54 UC02-02                27.00      26.50        

  2 Ruttkay, Milan            52 UC06-06                26.88      26.77        

  3 Wright, Michael           52 Post Swimming-06       26.25      26.82        

  4 He, Jeff                  53 Huntington Maste-06    27.71      27.46        

  5 Motola, Andrew P          52 UC06-06                   NT      28.11        

  6 Tidwell, Brad             53 Open Water Swim-07     30.00      29.14        

  7 Scott, Marc               52 Asphalt Green Ma-06    45.00      38.23        

 -- Todd, Robert              52 Seawolves Master-06    28.50         DQ        

 

Event 8  Men 55-59 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-06     26.86      26.78        

  2 Brown, Jason              57 UC06-06                28.00      27.78        

  3 Sendel, Bob               59 Open Water Swim-07     29.00      29.25        

  4 Lynch, Thomas             57 Seawolves Master-06    30.50      30.87        

  5 Lei, Ting                 58 UC06-06                37.89      40.74        

  6 Goran, Steven             58 Team New York Aq-06    42.02      55.24        

 

Event 8  Men 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green Ma-06    26.00      26.96        

  2 Rawley, James             63 Excel Swimming-07      32.00      29.12        

  3 Geis, Robert              62 UC06-06                45.00      32.86        

 

Event 8  Men 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Filatov, Stan             67 Red Tide-06            32.00      29.80        

  2 Huminski, Richard         67 Huntington Maste-06    34.00      31.78        

  3 Neve, Kaj                 65 Metro Masters Sw-06    33.10      32.85        

  4 Realmuto, Rich            66 UC06-06                   NT      39.74        

 

Event 8  Men 70-74 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Grashow, Mark B           71 Metro Masters Sw-06    30.00      29.18        

  2 Owens, David              72 UC06-06                37.26      41.44        

 

Event 8  Men 80-84 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bartner, Norman G         82 005-Gsm-MR             44.10      32.98        

  2 Hays, James               83 UC06-06                38.10      40.07        

  3 Schloss, Steve            80 Metro Masters Sw-06    42.06      42.68        

 

Event 9  Women 35-39 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele           38 Tarps Total Trai-06  6:44.65    7:40.22        

                  43.17     1:33.23 (50.06)     2:31.02 (57.79)     3:28.26 (57.24)

        4:25.36 (57.10)     5:21.96 (56.60)     6:08.91 (46.95)   7:40.22 (1:31.31)

 

Event 9  Men 45-49 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles            45 Asphalt Green Ma-06  7:55.00    8:16.82        

                  52.78   1:54.00 (1:01.22)   3:03.19 (1:09.19)   4:14.98 (1:11.79)

      5:20.54 (1:05.56)   6:28.36 (1:07.82)     7:22.31 (53.95)     8:16.82 (54.51)

 

Event 10  Women 60-64 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gelber, Mary              60 UC06-06                   NT    3:46.63        

                  53.45     1:49.75 (56.30)     2:47.27 (57.52)     3:46.63 (59.36)

 

Event 11  Women 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green Ma-06    34.05      36.00        

 

Event 11  Women 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer            43 Westchester Mast-06    44.23      44.47        

 

Event 11  Women 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ferraris, Kimberly        47 Seawolves Master-06    46.08      47.83        

 

Event 11  Women 55-59 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-06       37.00      35.50        

 

Event 11  Women 70-74 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sarg, Kathleen            73 Asphalt Green Ma-06  1:00.00      52.32        

 

Event 11  Women 75-79 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 James, Nancy              75 Excel Swimming-07      51.00      52.67        

 

Event 11  Men 25-29 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Dawson, Aundray           26 Berkeley (Nj) Aq-07       NT      39.53        

 

Event 11  Men 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sinsheimer, John          32 UC06-06                31.00      31.27        

 

Event 11  Men 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krapaney, Dmitriy         38 Match Point Nyc-06     34.00      38.41        

 

Event 11  Men 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          41 Excel Swimming-07      29.11      28.80        

  2 Weiss, Adam               42 Excel Swimming-07      40.00      33.95        

  3 Kim, Yong Ih              40 Team New York Aq-06    37.59      36.03        

 

Event 11  Men 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        53 Match Point Nyc-06     31.20      31.14        

  2 Todd, Robert              52 Seawolves Master-06    40.00      40.99        

  3 Scott, Marc               52 Asphalt Green Ma-06  1:05.00      54.95        

 

Event 11  Men 55-59 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fox, Andrew               55 Metro Masters Sw-06    49.00      39.46        

  2 Lynch, Thomas             57 Seawolves Master-06       NT      40.26        

  3 Lei, Ting                 58 UC06-06                46.70      52.26        

 

Event 11  Men 80-84 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bartner, Norman G         82 005-Gsm-MR             55.50      52.51        

 

Event 12  Women 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Myszkowski, Olivia        23 Excel Swimming-07    1:05.00    1:04.19        

                  30.17     1:04.19 (34.02)                                        

 

Event 12  Women 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zelnick, Allison          25 Excel Swimming-07      55.80      56.84        

                  27.10       56.84 (29.74)                                        

  2 Fleckenstein, Emily       28 Seawolves Master-06    58.86      59.27        

                  28.81       59.27 (30.46)                                        

 

Event 12  Women 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nicholas, Courtney        30 UC06-06              1:03.00    1:05.03        

                  31.36     1:05.03 (33.67)                                        

 

Event 12  Women 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Conti, Juliet             47 Westchester Mast-06  1:00.92    1:01.19        

                  29.03     1:01.19 (32.16)                                        

  2 Santos, Rita              45 Westchester Mast-06  1:47.00    1:48.43        

                  50.37     1:48.43 (58.06)                                        

 

Event 12  Women 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    54 Excel Swimming-07         NT    1:18.66        

                  36.97     1:18.66 (41.69)                                        

 

Event 12  Women 55-59 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sisk, Bridget             57 Asphalt Green Ma-06  1:44.00    1:32.95        

                  46.04     1:32.95 (46.91)                                        

  2 Snyder, Sharon            58 Asphalt Green Ma-06  1:40.00    1:33.20        

                  43.74     1:33.20 (49.46)                                        

 

Event 12  Women 70-74 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hill, Marcia              72 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:29.18        

                  41.75     1:29.18 (47.43)                                        

 

Event 12  Women 75-79 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 James, Nancy              75 Excel Swimming-07    1:45.00    1:49.75        

                  51.32     1:49.75 (58.43)                                        

 

Event 12  Men 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gaffey, Eric              27 Asphalt Green Ma-06    52.50      48.44        

                  23.19       48.44 (25.25)                                        

  2 Dawson, Aundray           26 Berkeley (Nj) Aq-07       NT    1:22.85        

                  36.66     1:22.85 (46.19)                                        

 

Event 12  Men 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zaratin, Erik R           37 Post Swimming-06       54.00      53.23        

                  25.58       53.23 (27.65)                                        

  2 Krapaney, Dmitriy         38 Match Point Nyc-06   1:00.00    1:06.21        

                  32.51     1:06.21 (33.70)                                        

 

Event 12  Men 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Roye, Seth                40 Westchester Mast-06    55.00      54.04        

                  26.41       54.04 (27.63)                                        

  2 Seifert, Christian        42 UC06-06              1:00.00    1:00.81        

                  28.94     1:00.81 (31.87)                                        

  3 Venkatram, Krishna        44 New York Athleti-06  2:00.49    1:44.70        

                  42.93   1:44.70 (1:01.77)                                        

 

Event 12  Men 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hanratty, Brian           54 UC02-02              1:00.00      58.16        

                  27.74       58.16 (30.42)                                        

  2 Wright, Michael           52 Post Swimming-06       57.00      58.92        

                  28.24       58.92 (30.68)                                        

  3 Ruttkay, Milan            52 UC06-06                58.56      59.10        

                  28.13       59.10 (30.97)                                        

  4 Motola, Andrew P          52 UC06-06                   NT    1:00.50        

  5 He, Jeff                  53 Huntington Maste-06  1:01.48    1:01.96        

                  30.13     1:01.96 (31.83)                                        

  6 Tidwell, Brad             53 Open Water Swim-07   1:06.00    1:07.64        

                   5.52   1:07.64 (1:02.12)                                        

  7 Scott, Marc               52 Asphalt Green Ma-06  1:45.00    1:24.84        

                  42.13     1:24.84 (42.71)                                        

 

Event 12  Men 55-59 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-06   1:01.70      59.82        

                  29.01       59.82 (30.81)                                        

  2 Brown, Jason              57 UC06-06              1:01.00    1:00.57        

                  29.02     1:00.57 (31.55)                                        

  3 Lynch, Thomas             57 Seawolves Master-06       NT    1:25.02        

                  38.33     1:25.02 (46.69)                                        

 

Event 12  Men 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green Ma-06    57.00      58.20        

                  27.52       58.20 (30.68)                                        

  2 Geis, Robert              62 UC06-06              1:45.00    1:22.28        

                  41.32     1:22.28 (40.96)                                        

 

Event 12  Men 65-69 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Huminski, Richard         67 Huntington Maste-06  1:10.00    1:10.43        

                  33.48     1:10.43 (36.95)                                        

  2 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  1:15.00    1:17.98        

                  36.92     1:17.98 (41.06)                                        

  3 Filatov, Stan             67 Red Tide-06          1:20.00    1:18.44        

                  38.34     1:18.44 (40.10)                                        

  4 Neve, Kaj                 65 Metro Masters Sw-06  1:18.10    1:19.02        

  5 Realmuto, Rich            66 UC06-06                   NT    1:29.86        

                  41.98     1:29.86 (47.88)                                        

 

Event 12  Men 70-74 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Owens, David              72 UC06-06              1:29.00    1:34.05        

                  46.33     1:34.05 (47.72)                                        

 

Event 12  Men 80-84 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Schloss, Steve            80 Metro Masters Sw-06  1:38.86    1:42.68        

                  49.76     1:42.68 (52.92)                                        

 

Event 13  Women 35-39 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele           38 Tarps Total Trai-06  3:15.60    3:18.17        

                  42.12     1:39.51 (57.39)     2:35.62 (56.11)     3:18.17 (42.55)

 

Event 13  Women 60-64 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gelber, Mary              60 UC06-06                   NT    4:01.35        

                  55.75   1:56.29 (1:00.54)   3:02.87 (1:06.58)     4:01.35 (58.48)

 

Event 13  Women 65-69 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mann, Margot              67 Red Tide-06          3:45.00    3:40.70        

                  50.54     1:49.15 (58.61)   3:40.70 (1:51.55)                    

 

Event 13  Men 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Weiss, Adam               42 Excel Swimming-07    2:20.00    2:28.48        

                  31.67     1:10.66 (38.99)     1:54.13 (43.47)     2:28.48 (34.35)

 

Event 13  Men 45-49 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kaufman, David            47 Excel Swimming-07    3:10.00    3:13.97        

                  46.70     1:36.05 (49.35)     2:30.77 (54.72)     3:13.97 (43.20)

  2 Smith, Charles            45 Asphalt Green Ma-06  4:20.55    3:47.09        

                  48.23   1:51.68 (1:03.45)   2:56.26 (1:04.58)     3:47.09 (50.83)

 

Event 13  Men 55-59 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goran, Steven             58 Team New York Aq-06  4:57.73    5:31.32        

                1:10.66   2:45.03 (1:34.37)   4:15.78 (1:30.75)   5:31.32 (1:15.54)

 

Event 14  Women 55-59 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Snyder, Sharon            58 Asphalt Green Ma-06  2:15.00    1:55.87        

                  52.00   1:55.87 (1:03.87)                                        

 

Event 14  Men 30-34 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kozlowski, Thomas         32 UC06-06              1:02.00    1:09.25        

                  32.56     1:09.25 (36.69)                                        

 

Event 14  Men 50-54 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        53 Match Point Nyc-06     58.90    1:01.47        

                  29.01     1:01.47 (32.46)                                        

 

Event 14  Men 65-69 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Filatov, Stan             67 Red Tide-06          1:40.00    1:34.50        

                  46.17     1:34.50 (48.33)                                        

 

Event 15  Women 40-44 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer            43 Westchester Mast-06    34.00      38.45        

 

Event 15  Women 60-64 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gelber, Mary              60 UC06-06                   NT      52.90        

 

Event 15  Men 50-54 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Todd, Robert              52 Seawolves Master-06    34.00      34.13        

  2 He, Jeff                  53 Huntington Maste-06    34.99      35.09        

 

Event 15  Men 55-59 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goran, Steven             58 Team New York Aq-06  1:08.49    1:18.10        

 

Event 15  Men 65-69 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06    37.00      40.00        

 

Event 15  Men 70-74 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Grashow, Mark B           71 Metro Masters Sw-06    34.00      34.96        

 

Event 15  Men 80-84 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bartner, Norman G         82 005-Gsm-MR             44.99      44.30        

  2 Hays, James               83 UC06-06                48.98      51.39        

 

Event 16  Women 18-24 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Myszkowski, Olivia        23 Excel Swimming-07    1:19.00    1:22.41        

                  38.37     1:22.41 (44.04)                                        

 

Event 16  Women 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gallo, Christine          53 Excel Swimming-07         NT    1:41.61        

                  49.11     1:41.61 (52.50)                                        

 

Event 16  Women 55-59 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-06     1:20.00    1:17.66        

                  36.63     1:17.66 (41.03)                                        

 

Event 16  Women 65-69 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mann, Margot              67 Red Tide-06          1:47.00    1:50.77        

                  53.09     1:50.77 (57.68)                                        

 

Event 16  Women 75-79 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 James, Nancy              75 Excel Swimming-07    1:55.00    1:57.84        

                  55.89   1:57.84 (1:01.95)                                        

 

Event 16  Men 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Dawson, Aundray           26 Berkeley (Nj) Aq-07       NT    1:39.41        

                  44.79     1:39.41 (54.62)                                        

 

Event 16  Men 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sinsheimer, John          32 UC06-06              1:06.00    1:11.49        

                  33.95     1:11.49 (37.54)                                        

 

Event 16  Men 40-44 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          41 Excel Swimming-07    1:03.01    1:04.01        

                  30.38     1:04.01 (33.63)                                        

  2 Roye, Seth                40 Westchester Mast-06  1:12.68    1:11.61        

                  34.37     1:11.61 (37.24)                                        

 

Event 16  Men 45-49 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kaufman, David            47 Excel Swimming-07    1:35.00    1:38.01        

                  47.52     1:38.01 (50.49)                                        

 

Event 16  Men 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Scott, Marc               52 Asphalt Green Ma-06  2:10.00    1:52.17        

                  56.02     1:52.17 (56.15)                                        

 

Event 16  Men 55-59 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-06   1:15.00    1:15.05        

                  35.76     1:15.05 (39.29)                                        

  2 Lynch, Thomas             57 Seawolves Master-06       NT    1:39.53        

                  46.25     1:39.53 (53.28)                                        

  3 Lei, Ting                 58 UC06-06              1:45.05    1:55.82        

                  54.18   1:55.82 (1:01.64)                                        

 

Event 16  Men 60-64 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Geis, Robert              62 UC06-06              2:30.00    1:45.13        

                  50.82     1:45.13 (54.31)                                        

 

Event 17  Women 25-29 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fleckenstein, Emily       28 Seawolves Master-06  5:55.11    5:49.61        

                  32.40     1:08.27 (35.87)     1:43.98 (35.71)     2:20.17 (36.19)

        2:55.80 (35.63)     3:31.87 (36.07)     4:07.08 (35.21)     4:42.24 (35.16)

        5:16.65 (34.41)     5:49.61 (32.96)                                        

 

Event 17  Women 35-39 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Goldberg, Adele           38 Tarps Total Trai-06  7:19.58    7:24.37        

                  39.03     1:22.72 (43.69)     2:07.81 (45.09)     2:52.68 (44.87)

        3:38.32 (45.64)     4:23.94 (45.62)     5:09.72 (45.78)     5:55.42 (45.70)

      7:24.37 (1:28.95)                                                            

 

Event 17  Women 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kyff, Jennifer            43 Westchester Mast-06  6:48.74    7:32.09        

                  38.35     1:22.51 (44.16)     2:09.02 (46.51)     2:55.45 (46.43)

        3:43.44 (47.99)     4:29.69 (46.25)     5:16.55 (46.86)     6:02.79 (46.24)

        6:48.79 (46.00)     7:32.09 (43.30)                                        

 

Event 17  Women 55-59 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sisk, Bridget             57 Asphalt Green Ma-06  9:00.00    8:30.93        

                  46.83     1:37.86 (51.03)     2:29.70 (51.84)     3:23.15 (53.45)

        4:14.46 (51.31)     5:06.26 (51.80)     5:58.32 (52.06)     6:49.88 (51.56)

        7:41.72 (51.84)     8:30.93 (49.21)                                        

  2 Snyder, Sharon            58 Asphalt Green Ma-06  9:30.00    9:25.28        

                  47.59     1:40.94 (53.35)     2:36.97 (56.03)     3:33.21 (56.24)

        4:29.56 (56.35)     5:28.44 (58.88)     6:27.72 (59.28)   7:28.04 (1:00.32)

      8:28.23 (1:00.19)     9:25.28 (57.05)                                        

 

Event 17  Women 60-64 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gelber, Mary              60 UC06-06             11:00.00    9:21.43        

 

Event 17  Men 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles            45 Asphalt Green Ma-06  9:45.55    8:30.38        

                  47.72     1:38.75 (51.03)     2:30.69 (51.94)     3:23.54 (52.85)

        4:14.33 (50.79)     5:05.98 (51.65)     5:57.83 (51.85)     6:49.43 (51.60)

        7:41.47 (52.04)     8:30.38 (48.91)                                        

 

Event 17  Men 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ruttkay, Milan            52 UC06-06              6:40.00    6:30.72        

                  31.73     1:09.05 (37.32)     1:49.07 (40.02)     2:29.35 (40.28)

        3:09.88 (40.53)     3:50.56 (40.68)     4:30.81 (40.25)     5:10.69 (39.88)

        5:51.13 (40.44)     6:30.72 (39.59)                                        

  2 Motola, Andrew P          52 UC06-06                   NT    9:21.43        

 

Event 17  Men 55-59 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fox, Andrew               55 Metro Masters Sw-06  7:02.00      20.43        

  2 Brown, Jason              57 UC06-06              6:22.00    6:25.75        

                  34.44     1:12.66 (38.22)     1:51.63 (38.97)     2:31.42 (39.79)

        3:11.47 (40.05)     3:50.92 (39.45)     4:30.31 (39.39)     5:09.56 (39.25)

        5:48.42 (38.86)     6:25.75 (37.33)                                        

 

Event 17  Men 60-64 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green Ma-06  6:50.00    6:18.44        

  2 Geis, Robert              62 UC06-06             10:30.00    9:15.82        

 

Event 17  Men 65-69 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          69 Asphalt Green Ma-06  7:50.00    7:43.94        

                   4.55       41.64 (37.09)     1:29.03 (47.39)     2:16.93 (47.90)

        3:05.11 (48.18)     3:52.50 (47.39)     4:40.32 (47.82)     5:27.30 (46.98)

        6:14.34 (47.04)   7:43.94 (1:29.60)                                        

  2 Neve, Kaj                 65 Metro Masters Sw-06  8:25.07    8:20.36        

                1:30.02   4:05.62 (2:35.60)     4:57.73 (52.11)     5:49.21 (51.48)

        6:40.47 (51.26)     7:32.18 (51.71)     8:20.36 (48.18)                    

  3 Realmuto, Rich            66 UC06-06                   NT    8:36.13        

 

Event 17  Men 70-74 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Owens, David              72 UC06-06              9:15.75    9:16.35        

                  51.23     1:47.21 (55.98)     2:44.49 (57.28)     3:42.55 (58.06)

        4:39.34 (56.79)     5:36.06 (56.72)     6:32.01 (55.95)     7:28.05 (56.04)

        8:23.64 (55.59)     9:16.35 (52.71)                                        

 

Event 17  Men 80-84 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Schloss, Steve            80 Metro Masters Sw-06 10:18.83   10:20.43