Licensed to Flushing Meadows Park - Site License

                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 5/5/2019 01:00 PM

                       NYC Parks Masters Meet - 5/5/2019                       

                                    Results                                    

 

Women 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krasykova, Albina         19 Match Point Nyc-6      27.25      27.42  

  2 Krasykova, Polina         19 Match Point Nyc-6      28.76      30.10  

 

Women 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Curran, Shannon           23 Connecticut Mast-5        NT    1:07.58  

                  31.84     1:07.58 (35.74)                                        

 

Women 18-24 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Warmuth, Tiffany          23 Nyc Hydras-6         2:07.04    2:06.03  

                  29.04     1:00.28 (31.24)     1:33.43 (33.15)     2:06.03 (32.60)

  2 Liu, Lisa                 24 Bearcat Masters-6    2:20.00    2:19.97  

                  32.39     1:07.81 (35.42)     1:43.71 (35.90)     2:19.97 (36.26)

  3 Curran, Shannon           23 Connecticut Mast-5        NT    2:29.79  

                  33.29     1:11.04 (37.75)     1:50.72 (39.68)     2:29.79 (39.07)

 

Women 18-24 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Warmuth, Tiffany          23 Nyc Hydras-6         1:10.00    1:04.66  

                  31.33     1:04.66 (33.33)                                        

  2 Krasykova, Polina         19 Match Point Nyc-6    1:11.58    1:13.17  

                  35.75     1:13.17 (37.42)                                        

 

Women 18-24 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Liu, Lisa                 24 Bearcat Masters-6      52.33      42.44  

 

Women 18-24 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krasykova, Albina         19 Match Point Nyc-6    1:17.87    1:21.62  

                  38.27     1:21.62 (43.35)                                        

 

Women 18-24 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Curran, Shannon           23 Connecticut Mast-5        NT    3:00.94  

                  43.08     1:29.23 (46.15)     2:15.83 (46.60)     3:00.94 (45.11)

 

Women 18-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Liu, Lisa                 24 Bearcat Masters-6      32.00      33.61  

 

Women 18-24 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Warmuth, Tiffany          23 Nyc Hydras-6         1:06.78    1:06.81  

                  29.75     1:06.81 (37.06)                                        

  2 Liu, Lisa                 24 Bearcat Masters-6    1:15.00    1:14.71  

 

Women 18-24 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krasykova, Polina         19 Match Point Nyc-6    2:35.98    2:36.35  

                  34.29     1:12.58 (38.29)     1:58.70 (46.12)     2:36.35 (37.65)

 

Women 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Schuyler, Stephanie       28 Bearcat Masters-6      27.98      28.86  

  2 Weber, Ann                26 UC06-6                 28.70      29.07  

 

Women 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Weber, Ann                26 UC06-6               1:03.68    1:04.43  

                  30.48     1:04.43 (33.95)                                        

  2 Lindelof, Jennifer        29 Saw Mill Club St-6   1:15.00    1:14.00  

                  35.59     1:14.00 (38.41)                                        

 

Women 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hall, Lindsay             29 Bearcat Masters-6    2:12.96    2:13.71  

                  31.95     1:06.37 (34.42)     1:40.47 (34.10)     2:13.71 (33.24)

 

Women 25-29 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yali Pepper, Gizem        27 Bearcat Masters-6    5:45.00    5:50.26  

                  32.39     1:07.25 (34.86)     1:43.01 (35.76)     2:18.97 (35.96)

        2:54.79 (35.82)     3:30.33 (35.54)     4:06.25 (35.92)     4:41.76 (35.51)

        5:16.80 (35.04)     5:50.26 (33.46)                                        

 

Women 25-29 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yali Pepper, Gizem        27 Bearcat Masters-6      28.00      28.84  

  2 Schuyler, Stephanie       28 Bearcat Masters-6      30.64      31.35  

  3 Hall, Lindsay             29 Bearcat Masters-6      32.13      32.63  

 

Women 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yali Pepper, Gizem        27 Bearcat Masters-6    1:00.00    1:00.42  

                  29.45     1:00.42 (30.97)                                        

  2 Schuyler, Stephanie       28 Bearcat Masters-6    1:07.26    1:06.97  

                  32.20     1:06.97 (34.77)                                        

  3 Hall, Lindsay             29 Bearcat Masters-6    1:10.76    1:11.96  

                  35.40     1:11.96 (36.56)                                        

  4 Lindelof, Jennifer        29 Saw Mill Club St-6   1:20.00    1:21.89  

                  39.95     1:21.89 (41.94)                                        

 

Women 25-29 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yali Pepper, Gizem        27 Bearcat Masters-6    2:10.00    2:14.41  

                  31.35     1:05.14 (33.79)     1:40.25 (35.11)     2:14.41 (34.16)

 

Women 25-29 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Schuyler, Stephanie       28 Bearcat Masters-6      52.16      39.88  

 

Women 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Criscuolo, Aly            29 Agua Masters-6       1:25.00    1:23.29  

                  40.70     1:23.29 (42.59)                                        

 

Women 25-29 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Criscuolo, Aly            29 Agua Masters-6       2:58.00    2:58.34  

                  42.47     1:28.16 (45.69)     2:13.17 (45.01)     2:58.34 (45.17)

 

Women 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Parsons, Kristina         28 New York Athleti-6     26.25      27.55  

  2 Weber, Ann                26 UC06-6                 32.05      32.28  

  3 Criscuolo, Aly            29 Agua Masters-6         33.00      32.65  

  4 Lindelof, Jennifer        29 Saw Mill Club St-6     40.00      37.30  

 

Women 25-29 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Parsons, Kristina         28 New York Athleti-6     57.37    1:01.46  

                  29.82     1:01.46 (31.64)                                        

  2 Criscuolo, Aly            29 Agua Masters-6       1:08.00    1:10.53  

                  33.67     1:10.53 (36.86)                                        

  3 Weber, Ann                26 UC06-6               1:14.71    1:15.99  

                  34.57     1:15.99 (41.42)                                        

 

Women 25-29 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Parsons, Kristina         28 New York Athleti-6   1:01.47    1:05.44  

                  31.96     1:05.44 (33.48)                                        

 

Women 25-29 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Parsons, Kristina         28 New York Athleti-6   2:16.24    2:22.10  

                  29.33     1:06.39 (37.06)     1:47.80 (41.41)     2:22.10 (34.30)

  2 Lindelof, Jennifer        29 Saw Mill Club St-6   3:15.00    3:02.81  

                  39.79     1:23.08 (43.29)     2:20.38 (57.30)     3:02.81 (42.43)

 

Women 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hartford, Catherine       32 Excel Swimming-7       27.78      27.74  

  2 Richardson, Elyse         34 Red Tide-6             29.02      29.54  

  3 Berstler, Elizabeth       34 Bearcat Masters-6      29.18      29.93  

 

Women 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hartford, Catherine       32 Excel Swimming-7       59.32      59.56  

                  28.84       59.56 (30.72)                                        

  2 Story, Sarah              30 Nyc Hydras-6         1:02.20    1:01.20  

                  29.31     1:01.20 (31.89)                                        

  3 Stranzl, Colleen          32 Agua Masters-6       1:07.96    1:08.85  

                  33.20     1:08.85 (35.65)                                        

 

Women 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hartford, Catherine       32 Excel Swimming-7     2:10.20    2:10.28  

                  30.42     1:03.33 (32.91)     1:36.82 (33.49)     2:10.28 (33.46)

  2 Story, Sarah              30 Nyc Hydras-6         2:18.06    2:13.13  

                  30.02     1:03.23 (33.21)     1:38.41 (35.18)     2:13.13 (34.72)

  3 Stranzl, Colleen          32 Agua Masters-6       2:30.10    2:26.74  

                  34.33     1:11.53 (37.20)     1:49.63 (38.10)     2:26.74 (37.11)

  4 Jancourtz, Kara           31 Bearcat Masters-6    2:24.53    2:31.13  

                  34.32     1:12.66 (38.34)   2:31.13 (1:18.47)                    

 

Women 30-34 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hartford, Catherine       32 Excel Swimming-7     5:51.76    5:48.08  

                  31.38     1:05.79 (34.41)     1:40.59 (34.80)     2:15.35 (34.76)

        2:50.71 (35.36)     3:26.46 (35.75)     4:01.96 (35.50)     4:38.06 (36.10)

        5:13.38 (35.32)     5:48.08 (34.70)                                        

  2 Sawicz, Kasia             34 Chelsea Piers fi-6   5:58.38    5:53.90  

                  32.18     1:07.24 (35.06)     1:43.20 (35.96)     2:19.49 (36.29)

        2:55.52 (36.03)     3:31.75 (36.23)     4:07.59 (35.84)     4:42.93 (35.34)

        5:18.77 (35.84)     5:53.90 (35.13)                                        

  3 Story, Sarah              30 Nyc Hydras-6         6:00.00    5:57.98  

                  31.72     1:07.04 (35.32)     1:43.57 (36.53)     2:20.08 (36.51)

        2:56.73 (36.65)     3:33.43 (36.70)     4:10.11 (36.68)     4:46.68 (36.57)

        5:23.04 (36.36)     5:57.98 (34.94)                                        

 

Women 30-34 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jancourtz, Kara           31 Bearcat Masters-6      38.02      37.43  

  2 Duguay, Melissa           31 Connecticut Mast-5     45.20      42.08  

 

Women 30-34 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Roberta C    33 Metro Masters Sw-6   1:07.00    1:10.54  

                  34.14     1:10.54 (36.40)                                        

  2 Story, Sarah              30 Nyc Hydras-6         1:14.41    1:10.63  

                  34.79     1:10.63 (35.84)                                        

  3 Duguay, Melissa           31 Connecticut Mast-5   1:35.17    1:31.93  

                  45.99     1:31.93 (45.94)                                        

 

Women 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Czernik, Gabrielle        30 UC06-6                 33.60      34.88  

  2 Stranzl, Colleen          32 Agua Masters-6         36.76      37.18  

  3 Richardson, Elyse         34 Red Tide-6             37.71      38.81  

  4 Berstler, Elizabeth       34 Bearcat Masters-6      52.33      41.78  

  5 Karas, Alona              33 Agua Masters-6         50.00      42.72  

  6 Jancourtz, Kara           31 Bearcat Masters-6      52.33      43.15  

 

Women 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Czernik, Gabrielle        30 UC06-6               1:12.00    1:14.33  

                  35.26     1:14.33 (39.07)                                        

  2 Richardson, Elyse         34 Red Tide-6           1:22.04    1:26.47  

                  41.42     1:26.47 (45.05)                                        

 

Women 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sawicz, Kasia             34 Chelsea Piers fi-6     30.62      29.67  

  2 Lipton, Zahava            33 Red Tide-6             31.21      32.45  

  3 Stranzl, Colleen          32 Agua Masters-6         32.42      33.13  

 

Women 30-34 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lipton, Zahava            33 Red Tide-6           1:08.00    1:11.82  

                  34.58     1:11.82 (37.24)                                        

 

Women 30-34 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sawicz, Kasia             34 Chelsea Piers fi-6   2:27.57    2:21.78  

                  32.01     1:07.79 (35.78)     1:44.38 (36.59)     2:21.78 (37.40)

  2 Lipton, Zahava            33 Red Tide-6           2:35.56    2:44.76  

                  37.16     1:19.95 (42.79)     2:02.49 (42.54)     2:44.76 (42.27)

 

Women 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jancourtz, Kara           31 Bearcat Masters-6    1:16.74    1:22.77  

                  38.75     1:22.77 (44.02)                                        

  2 Lipton, Zahava            33 Red Tide-6           1:22.00    1:23.93  

                  40.78     1:23.93 (43.15)                                        

 

Women 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Richardson, Elyse         34 Red Tide-6           2:52.85    2:55.77  

                  36.76     1:23.17 (46.41)     2:12.20 (49.03)     2:55.77 (43.57)

  2 Duguay, Melissa           31 Connecticut Mast-5   3:18.36    3:20.95  

                  45.86     1:34.59 (48.73)     2:33.69 (59.10)     3:20.95 (47.26)

 

Women 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Amate Perez, Maria E      35 Bearcat Masters-6    1:00.00      35.28  

  2 Savelieva, Polina         36 UC06-6                 53.94      40.40  

 

Women 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Savelieva, Polina         36 UC06-6               1:46.72    1:29.79  

                  42.50     1:29.79 (47.29)                                        

 

Women 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Mingi                35 Bearcat Masters-6    2:10.87    2:16.84  

                  31.35     1:05.73 (34.38)     1:41.31 (35.58)     2:16.84 (35.53)

  2 Savelieva, Polina         36 UC06-6               3:59.00    3:24.27  

                  44.83     1:35.92 (51.09)     2:30.32 (54.40)     3:24.27 (53.95)

 

Women 35-39 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Mingi                35 Bearcat Masters-6    5:47.07    6:05.69  

                  33.12     1:11.03 (37.91)     1:49.16 (38.13)     2:27.20 (38.04)

        3:04.29 (37.09)     3:41.10 (36.81)     4:17.72 (36.62)     4:54.08 (36.36)

        5:30.31 (36.23)     6:05.69 (35.38)                                        

 

Women 35-39 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7       39.37      40.85  

 

Women 35-39 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Mingi                35 Bearcat Masters-6    2:27.25    2:32.24  

                  35.95     1:13.99 (38.04)     1:53.27 (39.28)     2:32.24 (38.97)

 

Women 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Amate Perez, Maria E      35 Bearcat Masters-6    1:15.00      45.25  

 -- Savelieva, Polina         36 UC06-6               1:30.00         DQ  

 

Women 35-39 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Amate Perez, Maria E      35 Bearcat Masters-6    2:30.00    1:41.38  

                  47.93     1:41.38 (53.45)                                        

 

Women 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7       39.45      36.38  

 

Women 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Mingi                35 Bearcat Masters-6    1:07.96    1:10.79  

                  33.16     1:10.79 (37.63)                                        

  2 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7     1:24.98    1:23.17  

                  39.57     1:23.17 (43.60)                                        

 

Women 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Levi, Susannah            44 Red Tide-6             30.88      30.44  

 

Women 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Levi, Susannah            44 Red Tide-6           1:15.00    1:09.72  

                  33.21     1:09.72 (36.51)                                        

  2 Hammonds, Carissa L       40 UC08-8                    NT    1:37.77  

                  44.13     1:37.77 (53.64)                                        

 

Women 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fung, Deborah             44 Red Tide-6           3:30.00    3:16.74  

                  45.06     1:33.89 (48.83)     2:25.69 (51.80)     3:16.74 (51.05)

 

Women 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Libby, Megan              41 UC03-3               7:30.17    6:57.35  

                  35.94     1:15.11 (39.17)     1:56.19 (41.08)     2:38.11 (41.92)

        3:20.16 (42.05)     4:03.05 (42.89)     4:46.68 (43.63)     5:31.10 (44.42)

        6:15.04 (43.94)     6:57.35 (42.31)                                        

  2 Hammonds, Carissa L       40 UC08-8                    NT    8:38.22  

                  44.01     1:34.78 (50.77)     2:26.83 (52.05)     3:18.81 (51.98)

        4:11.13 (52.32)     5:05.00 (53.87)     6:00.17 (55.17)     6:54.17 (54.00)

        7:48.51 (54.34)     8:38.22 (49.71)                                        

  3 Fung, Deborah             44 Red Tide-6           8:45.00    8:42.37  

                  48.06     1:39.95 (51.89)     2:34.19 (54.24)     3:28.16 (53.97)

        4:21.56 (53.40)     5:13.65 (52.09)     6:05.83 (52.18)     6:59.30 (53.47)

      8:42.37 (1:43.07)                                                            

 

Women 40-44 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Libby, Megan              41 UC03-3                 38.97      36.63  

 

Women 40-44 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hammonds, Carissa L       40 UC08-8                    NT    1:34.73  

                  45.40     1:34.73 (49.33)                                        

 

Women 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Levi, Susannah            44 Red Tide-6             44.00      40.95  

 

Women 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fung, Deborah             44 Red Tide-6           1:50.00    1:47.96  

 -- Libby, Megan              41 UC03-3               1:28.42         DQ  

                  36.30          DQ (40.85)                                        

 

Women 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hammonds, Carissa L       40 UC08-8                    NT    3:28.54  

                  42.58     1:36.62 (54.04)     2:36.30 (59.68)     3:28.54 (52.24)

  2 Fung, Deborah             44 Red Tide-6           4:30.00    3:56.83  

                                1:56.12 ( )   3:06.09 (1:09.97)     3:56.83 (50.74)

 

Women 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kadlecek, Juliet          49 Patriot Swim Tea-6     27.28      27.26  

  2 Horiuchi, Linda           48 Red Tide-6             37.60      39.69  

 

Women 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Horiuchi, Linda           48 Red Tide-6           1:20.00    1:31.21  

 

Women 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Horiuchi, Linda           48 Red Tide-6           3:05.77    3:29.63  

                  45.52   3:29.63 (2:44.11)                                        

 

Women 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kadlecek, Juliet          49 Patriot Swim Tea-6   5:59.77    6:03.47  

                  30.55     1:04.44 (33.89)     1:39.88 (35.44)     2:16.38 (36.50)

        2:53.86 (37.48)     3:31.56 (37.70)     4:09.72 (38.16)     4:48.33 (38.61)

        5:26.64 (38.31)     6:03.47 (36.83)                                        

  2 Martineau, Cecile         45 Bearcat Masters-6    8:38.83    8:36.83  

                  42.40     1:31.09 (48.69)     2:21.60 (50.51)     3:15.51 (53.91)

        4:11.17 (55.66)     5:04.82 (53.65)     5:59.78 (54.96)     6:54.23 (54.45)

        7:46.27 (52.04)     8:36.83 (50.56)                                        

 

Women 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Horiuchi, Linda           48 Red Tide-6             50.22      55.64  

 

Women 45-49 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martineau, Cecile         45 Bearcat Masters-6    3:20.00    3:25.48  

                  45.28     1:35.73 (50.45)   3:25.48 (1:49.75)                    

 

Women 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martineau, Cecile         45 Bearcat Masters-6    1:34.43    1:36.63  

                  47.11     1:36.63 (49.52)                                        

 

Women 45-49 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martineau, Cecile         45 Bearcat Masters-6    3:29.56    3:30.33  

                  46.09     1:41.23 (55.14)     2:38.13 (56.90)     3:30.33 (52.20)

 

Women 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hendricks, Geneve E       50 Westchester Mast-6     31.00      30.89  

 

Women 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simko, Katherine          53 Excel Swimming-7     1:28.00    1:28.86  

                  41.87     1:28.86 (46.99)                                        

 

Women 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simko, Katherine          53 Excel Swimming-7     3:18.00    3:26.92  

                  46.75     1:41.70 (54.95)     2:35.47 (53.77)     3:26.92 (51.45)

 

Women 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simko, Katherine          53 Excel Swimming-7          NT    9:03.40  

                  46.82     1:39.98 (53.16)     2:34.92 (54.94)     3:31.03 (56.11)

        4:27.20 (56.17)     5:24.01 (56.81)     6:20.68 (56.67)     7:17.81 (57.13)

        8:12.47 (54.66)     9:03.40 (50.93)                                        

 

Women 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Anderson, Lynne           52 Westchester Mast-6     39.50      40.64  

 

Women 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Anderson, Lynne           52 Westchester Mast-6     34.20      34.50  

 

Women 50-54 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Willeboordse, Fall        53 Bearcat Masters-6    2:01.72    1:02.00  

                  28.31     1:02.00 (33.69)                                        

  2 Hendricks, Geneve E       50 Westchester Mast-6   1:50.00    1:27.83  

                  41.84     1:27.83 (45.99)                                        

 

Women 55-59 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cochrane, Roberta J       57 Saw Mill Club St-6   3:12.37    3:11.32  

                  39.64     1:28.56 (48.92)     2:20.67 (52.11)     3:11.32 (50.65)

 

Women 55-59 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    56 Excel Swimming-7       44.89      45.21  

 

Women 55-59 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tokayer, Susan            59 Tampa Y Swimming-14    31.40      32.11  

  2 Elkis-Abuhoff, Deborah    56 Excel Swimming-7       35.25      37.33  

  3 Cochrane, Roberta J       57 Saw Mill Club St-6     45.24      43.36  

 

Women 55-59 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tokayer, Susan            59 Tampa Y Swimming-14  1:13.50    1:15.05  

                  35.86     1:15.05 (39.19)                                        

 

Women 55-59 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    56 Excel Swimming-7     1:23.36    1:23.02  

                  37.79     1:23.02 (45.23)                                        

  2 Cochrane, Roberta J       57 Saw Mill Club St-6   1:38.22    1:36.51  

                  46.58     1:36.51 (49.93)                                        

 

Women 55-59 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tokayer, Susan            59 Tampa Y Swimming-14  2:50.94    2:48.42  

                  35.34     1:22.40 (47.06)     2:13.22 (50.82)     2:48.42 (35.20)

  2 Elkis-Abuhoff, Deborah    56 Excel Swimming-7     3:08.18    3:03.05  

                  37.99     1:22.78 (44.79)     2:19.77 (56.99)     3:03.05 (43.28)

 

Women 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hidalgo, Elizabeth        60 UC06-6                 48.00      35.47  

  2 Friedman, Jill            62 Agua Masters-6         32.05      35.77  

  3 Silverman, Judith         63 UC06-6                 40.00      42.35  

 

Women 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Shortino, Ann             60 Excel Swimming-7     1:53.84    1:59.41  

                  54.87   1:59.41 (1:04.54)                                        

 

Women 60-64 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Thornton, Cindy           61 Westchester Mast-6   2:30.00    2:31.54  

                  35.29     1:13.57 (38.28)     1:53.13 (39.56)     2:31.54 (38.41)

  2 Silverman, Judith         63 UC06-6               3:40.00    3:29.91  

                                1:41.20 ( )     2:36.39 (55.19)     3:29.91 (53.52)

 

Women 60-64 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Thornton, Cindy           61 Westchester Mast-6   6:33.00    6:43.27  

                  35.82     1:14.39 (38.57)     1:54.22 (39.83)     2:34.91 (40.69)

        3:15.93 (41.02)     3:57.19 (41.26)     4:38.51 (41.32)     5:20.45 (41.94)

        6:02.24 (41.79)     6:43.27 (41.03)                                        

 

Women 60-64 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hidalgo, Elizabeth        60 UC06-6                 58.00      43.00  

  2 Shortino, Ann             60 Excel Swimming-7       55.13      55.87  

 

Women 60-64 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hidalgo, Elizabeth        60 UC06-6                 55.00      47.50  

  2 Friedman, Jill            62 Agua Masters-6         43.80      49.23  

 

Women 60-64 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6         47.00      49.52  

 

Women 60-64 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6       4:00.00    4:24.19  

                  54.48   2:03.91 (1:09.43)   3:17.20 (1:13.29)   4:24.19 (1:06.99)

 

Women 60-64 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Thornton, Cindy           61 Westchester Mast-6   1:22.88    1:22.11  

                  37.82     1:22.11 (44.29)                                        

  2 Hidalgo, Elizabeth        60 UC06-6               1:55.11    1:36.42  

                  48.27     1:36.42 (48.15)                                        

  3 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6       1:50.00    1:51.85  

                  53.12     1:51.85 (58.73)                                        

 

Women 65-69 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Craffey, Joan P           66 Palm Beach Maste-50  2:32.73    2:35.32  

                  36.46     1:16.01 (39.55)     1:56.12 (40.11)     2:35.32 (39.20)

  2 Mann, Margot              69 Red Tide-6           3:15.00    3:17.46  

                  45.63     1:36.03 (50.40)     2:29.11 (53.08)     3:17.46 (48.35)

 

Women 65-69 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Craffey, Joan P           66 Palm Beach Maste-50  6:40.99    6:47.87  

                  37.04     1:17.74 (40.70)     1:59.61 (41.87)     2:41.80 (42.19)

        3:23.90 (42.10)     4:05.64 (41.74)     4:46.89 (41.25)     5:28.23 (41.34)

        6:08.96 (40.73)     6:47.87 (38.91)                                        

 

Women 65-69 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mann, Margot              69 Red Tide-6             55.00      49.46  

 

Women 65-69 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Craffey, Joan P           66 Palm Beach Maste-50  1:20.99    1:20.71  

                  39.99     1:20.71 (40.72)                                        

 

Women 65-69 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Merena, Elizabeth         66 Chelsea Piers fi-6     41.75      42.67  

 

Women 65-69 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Merena, Elizabeth         66 Chelsea Piers fi-6   3:30.33    3:36.27  

                  47.61     1:41.11 (53.50)     2:38.23 (57.12)     3:36.27 (58.04)

  2 Mann, Margot              69 Red Tide-6           3:58.00    3:58.02  

                  53.77   1:54.67 (1:00.90)   2:57.55 (1:02.88)   3:58.02 (1:00.47)

 

Women 65-69 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Craffey, Joan P           66 Palm Beach Maste-50  1:21.99    1:23.19  

                  39.97     1:23.19 (43.22)                                        

  2 Mann, Margot              69 Red Tide-6           1:44.00    1:42.75  

                  50.24     1:42.75 (52.51)                                        

 

Women 70-74 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charles, Barbara          74 Red Tide-6             48.37      44.15  

  2 Stoddard, Anne            72 Team New York Aq-6     46.00      48.28  

 

Women 70-74 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charles, Barbara          74 Red Tide-6           1:55.00    1:41.29  

                  45.24     1:41.29 (56.05)                                        

  2 Stoddard, Anne            72 Team New York Aq-6   1:43.00    1:45.00  

                  51.52     1:45.00 (53.48)                                        

 

Women 70-74 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charles, Barbara          74 Red Tide-6           1:05.00    1:00.36  

 

Women 70-74 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charles, Barbara          74 Red Tide-6           2:20.00    2:08.85  

 

Women 75-79 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6       3:17.30    3:23.82  

                  49.45     1:42.50 (53.05)     2:34.76 (52.26)     3:23.82 (49.06)

 

Women 75-79 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6       8:29.30    9:01.80  

                  50.87     1:46.14 (55.27)     2:42.00 (55.86)     3:36.89 (54.89)

        4:31.20 (54.31)     5:25.73 (54.53)     6:19.62 (53.89)     7:13.89 (54.27)

      9:01.80 (1:47.91)                                                            

 

Women 75-79 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6       1:42.30    1:45.68  

                  52.19     1:45.68 (53.49)                                        

 

Women 75-79 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6       3:55.30    3:40.68  

                  55.07     1:50.94 (55.87)     2:46.45 (55.51)     3:40.68 (54.23)

 

Men 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ordabayev, Dayan          23 UC06-6                 21.40      21.74  

  2 Del Pozo, Daniel E        20 Long Island City-6     27.00      26.24  

 

Men 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ordabayev, Dayan          23 UC06-6                 48.33      48.72  

                  23.57       48.72 (25.15)                                        

  2 Nguyen, Joseph            24 Ocean County Ymc-7     50.83      51.12  

                  24.34       51.12 (26.78)                                        

  3 Del Pozo, Daniel E        20 Long Island City-6   1:05.00    1:00.20  

                  29.20     1:00.20 (31.00)                                        

 

Men 18-24 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ebert, Peter              19 UC06-6               2:04.00    1:59.94  

                  27.74       57.94 (30.20)     1:29.16 (31.22)     1:59.94 (30.78)

 

Men 18-24 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ebert, Peter              19 UC06-6               5:32.00    5:32.80  

                  29.75     1:01.93 (32.18)     1:34.69 (32.76)     2:08.33 (33.64)

        2:42.00 (33.67)     3:16.18 (34.18)     3:50.90 (34.72)     4:25.69 (34.79)

        5:00.21 (34.52)     5:32.80 (32.59)                                        

  2 Del Pozo, Daniel E        20 Long Island City-6   6:50.00    6:27.06  

                  33.58     1:10.85 (37.27)     1:50.21 (39.36)     2:29.36 (39.15)

        3:09.82 (40.46)     3:49.81 (39.99)     4:31.43 (41.62)     5:12.17 (40.74)

        5:50.03 (37.86)     6:27.06 (37.03)                                        

 

Men 18-24 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Davey, James R            23 UC05-5                 25.69      24.73  

 

Men 18-24 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ordabayev, Dayan          23 UC06-6                 32.30      28.49  

 

Men 18-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Davey, James R            23 UC05-5                 24.80      23.69  

  2 Ramos, German             22 UC07-7                 25.57      25.88  

  3 Tirgari, Philippe         20 UC06-6                 28.00      28.07  

  4 Del Pozo, Daniel E        20 Long Island City-6     32.00      30.01  

 

Men 18-24 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tirgari, Philippe         20 UC06-6               1:05.00    1:05.82  

                  29.47     1:05.82 (36.35)                                        

 

Men 18-24 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Davey, James R            23 UC05-5                 57.11      54.95  

                  24.87       54.95 (30.08)                                        

  2 Tirgari, Philippe         20 UC06-6               1:10.00    1:03.81  

                  29.54     1:03.81 (34.27)                                        

 

Men 18-24 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tirgari, Philippe         20 UC06-6               2:30.00    2:27.04  

                  28.27     1:05.74 (37.47)     1:49.04 (43.30)     2:27.04 (38.00)

 

Men 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lau, Jacky                25 Long Island City-6     22.50      22.31  

  2 Berger, Ronny             28 UC06-6                 25.50      25.46  

  3 Ramos, Carlo              25 Total Masters Sw-6     26.97      26.96  

  4 Rosenbloom, Zach          29 Long Island City-6     26.89      27.66  

 

Men 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lau, Jacky                25 Long Island City-6     48.50      49.00  

                  23.90       49.00 (25.10)                                        

  2 Rosenbloom, Zach          29 Long Island City-6     59.00      59.72  

                  28.30       59.72 (31.42)                                        

  3 Ramos, Carlo              25 Total Masters Sw-6        NT    1:04.71  

                  30.20     1:04.71 (34.51)                                        

 

Men 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Berger, Ronny             28 UC06-6               2:05.00    2:12.76  

                  28.79     1:01.21 (32.42)     1:36.59 (35.38)     2:12.76 (36.17)

 

Men 25-29 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pepper, Bryan             27 Bearcat Masters-6    5:00.00    5:14.66  

                  28.10       58.24 (30.14)     1:29.24 (31.00)     2:00.87 (31.63)

        2:32.83 (31.96)     3:04.87 (32.04)     3:37.13 (32.26)     4:09.65 (32.52)

        4:42.63 (32.98)     5:14.66 (32.03)                                        

  2 Oppenheimer, Hank G G     25 Excel Swimming-7     6:00.00    6:28.07  

                  32.10     1:08.24 (36.14)     1:46.87 (38.63)     2:26.51 (39.64)

        3:05.88 (39.37)     3:46.47 (40.59)     4:27.40 (40.93)     5:08.37 (40.97)

        5:48.59 (40.22)     6:28.07 (39.48)                                        

 

Men 25-29 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gerard, William           26 Connecticut Mast-5     29.42      29.26  

  2 Ramos, Carlo              25 Total Masters Sw-6     33.62      33.55  

 

Men 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martinez, George          25 Long Island City-6     58.07      57.73  

                  28.12       57.73 (29.61)                                        

  2 Ramos, Carlo              25 Total Masters Sw-6        NT    1:16.48  

                  37.71     1:16.48 (38.77)                                        

 

Men 25-29 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gerard, William           26 Connecticut Mast-5   2:21.38    2:19.87  

                  32.61     1:08.73 (36.12)     1:45.18 (36.45)     2:19.87 (34.69)

 

Men 25-29 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Schmidt, Chad             26 Red Tide-6             29.00      28.02  

  2 Berger, Ronny             28 UC06-6                 31.50      33.77  

  3 Escareno, Jesus           25 Bearcat Masters-6      33.19      35.29  

 

Men 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Schmidt, Chad             26 Red Tide-6           1:02.10    1:00.93  

                  28.94     1:00.93 (31.99)                                        

  2 Pepper, Bryan             27 Bearcat Masters-6    1:02.30    1:04.06  

                  30.04     1:04.06 (34.02)                                        

 

Men 25-29 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Schmidt, Chad             26 Red Tide-6           2:16.30    2:15.89  

                  30.59     1:05.37 (34.78)     1:40.62 (35.25)     2:15.89 (35.27)

  2 Oppenheimer, Hank G G     25 Excel Swimming-7     3:15.00    3:15.63  

                  43.09     1:33.28 (50.19)     2:24.82 (51.54)     3:15.63 (50.81)

 

Men 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gerard, William           26 Connecticut Mast-5     28.09      29.38  

  2 Escareno, Jesus           25 Bearcat Masters-6      29.72      31.52  

 

Men 25-29 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martinez, George          25 Long Island City-6     56.08      56.47  

                  26.57       56.47 (29.90)                                        

 

Men 25-29 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oppenheimer, Hank G G     25 Excel Swimming-7     1:20.00    1:14.11  

                  33.36     1:14.11 (40.75)                                        

 

Men 25-29 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oppenheimer, Hank G G     25 Excel Swimming-7     3:00.00    2:41.12  

                  32.51     1:15.35 (42.84)     2:01.76 (46.41)     2:41.12 (39.36)

 

Men 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charles, DilloN           33 Long Island City-6     23.30      23.29  

  2 Paddington, Alexander     33 Westchester Mast-6     24.50      24.86  

  3 Wong, Jason               34 Long Island City-6     26.59      26.63  

  4 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6     26.71      32.17  

 

Men 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hebert, Jeremy            32 Bearcat Masters-6      54.03      54.62  

                  25.68       54.62 (28.94)                                        

  2 Bauzon, Jaszver           34 Bearcat Masters-6      54.25      54.81  

                  26.07       54.81 (28.74)                                        

  3 Paddington, Alexander     33 Westchester Mast-6     54.00      55.35  

                  26.63       55.35 (28.72)                                        

  4 Fernandez-Rodriguez, Rub  32 Bearcat Masters-6      57.00      56.29  

                  26.93       56.29 (29.36)                                        

  5 Duguay, Robert            34 Connecticut Mast-5   1:02.54    1:02.53  

                  30.86     1:02.53 (31.67)                                        

  6 Brinkman, Teun            34 Red Tide-6           1:10.00    1:08.79  

                  32.62     1:08.79 (36.17)                                        

 

Men 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hebert, Jeremy            32 Bearcat Masters-6    2:10.00    2:06.16  

                  27.82       59.60 (31.78)   2:06.16 (1:06.56)                    

 

Men 30-34 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fernandez-Rodriguez, Rub  32 Bearcat Masters-6    5:44.93    5:53.76  

                  30.53     1:05.23 (34.70)     1:40.28 (35.05)     2:15.79 (35.51)

        2:51.66 (35.87)     3:28.22 (36.56)     4:04.66 (36.44)     4:41.42 (36.76)

      5:53.76 (1:12.34)                                                            

  2 Duguay, Robert            34 Connecticut Mast-5   5:53.29    6:01.28  

                  32.68     1:08.11 (35.43)     1:44.44 (36.33)     2:20.72 (36.28)

        2:57.28 (36.56)     3:34.26 (36.98)     4:11.32 (37.06)     4:48.52 (37.20)

        5:25.48 (36.96)     6:01.28 (35.80)                                        

  3 Brinkman, Teun            34 Red Tide-6           7:00.00    6:45.79  

                  34.11     1:11.81 (37.70)     1:51.40 (39.59)     2:32.58 (41.18)

        3:14.23 (41.65)     3:56.07 (41.84)     4:38.46 (42.39)     5:20.93 (42.47)

        6:03.65 (42.72)     6:45.79 (42.14)                                        

 

Men 30-34 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charles, DilloN           33 Long Island City-6     31.00      30.96  

 

Men 30-34 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fernandez-Rodriguez, Rub  32 Bearcat Masters-6    1:03.00    1:02.48  

                  30.30     1:02.48 (32.18)                                        

  2 Bauzon, Jaszver           34 Bearcat Masters-6    1:03.00    1:05.24  

                  31.46     1:05.24 (33.78)                                        

 -- Brinkman, Teun            34 Red Tide-6           2:25.00         DQ  

                  50.91          DQ (55.78)                                        

 

Men 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Raigla, Kaspar            30 Bearcat Masters-6      28.33      27.20  

 

Men 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Raigla, Kaspar            30 Bearcat Masters-6    1:02.37    1:00.35  

                  28.39     1:00.35 (31.96)                                        

  2 Hebert, Jeremy            32 Bearcat Masters-6    1:10.12    1:10.90  

                  32.63     1:10.90 (38.27)                                        

  3 Bauzon, Jaszver           34 Bearcat Masters-6    1:16.00    1:19.90  

                  38.19     1:19.90 (41.71)                                        

  4 Duguay, Robert            34 Connecticut Mast-5   1:25.79    1:23.73  

                  40.10     1:23.73 (43.63)                                        

 

Men 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Raigla, Kaspar            30 Bearcat Masters-6      22.80      22.92  

  2 Paddington, Alexander     33 Westchester Mast-6     25.50      27.12  

  3 Hebert, Jeremy            32 Bearcat Masters-6      27.39      27.44  

  4 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6     30.08      30.59  

 

Men 30-34 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fernandez-Rodriguez, Rub  32 Bearcat Masters-6    1:00.00    1:04.76  

  2 Wong, Jason               34 Long Island City-6   1:07.00    1:06.19  

                  32.00     1:06.19 (34.19)                                        

  3 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6   1:11.34    1:13.39  

                  32.22     1:13.39 (41.17)                                        

 

Men 30-34 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wong, Jason               34 Long Island City-6        NT    2:29.70  

                  32.41     1:07.64 (35.23)     1:44.83 (37.19)     2:29.70 (44.87)

  2 Duguay, Robert            34 Connecticut Mast-5   3:25.69    3:21.42  

                  44.02     1:35.77 (51.75)   3:21.42 (1:45.65)                    

 

Men 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charles, DilloN           33 Long Island City-6   1:01.00    1:04.33  

                  31.09     1:04.33 (33.24)                                        

  2 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6   1:15.57    1:13.61  

                  35.13     1:13.61 (38.48)                                        

 

Men 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Paddington, Alexander     33 Westchester Mast-6   2:10.00    2:19.18  

                  27.82     1:01.94 (34.12)     1:44.15 (42.21)     2:19.18 (35.03)

  2 Bauzon, Jaszver           34 Bearcat Masters-6    2:20.50    2:21.46  

                  29.59     1:04.65 (35.06)     1:47.90 (43.25)     2:21.46 (33.56)

 

Men 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Buyanov, Pavel            35 UC06-6                 22.00      22.92  

  2 Abreu, Jesus              35 Chelsea Piers fi-6     23.00      23.06  

  3 Razavi, Seyed Ali         38 UC06-6                    NT      27.97  

 

Men 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bugby, Eric               35 Berkeley (Nj) Aq-7     47.99      48.53  

                  24.00       48.53 (24.53)                                        

  2 Hildebrand, David         38 Team New York Aq-6     49.70      50.09  

                  24.36       50.09 (25.73)                                        

  3 Young, James C            35 Saw Mill Club St-6     50.16      51.22  

                  24.40       51.22 (26.82)                                        

  4 Abreu, Jesus              35 Chelsea Piers fi-6     51.61      52.32  

                  24.87       52.32 (27.45)                                        

  5 Jimenez, Yean             35 Chelsea Piers fi-6     57.50      54.39  

                  26.00       54.39 (28.39)                                        

  6 Razavi, Seyed Ali         38 UC06-6                    NT    1:01.33  

                  29.25     1:01.33 (32.08)                                        

 

Men 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hildebrand, David         38 Team New York Aq-6   1:51.05    1:50.53  

                  25.81       53.18 (27.37)     1:21.38 (28.20)     1:50.53 (29.15)

  2 Jimenez, Yean             35 Chelsea Piers fi-6   2:00.20    1:59.59  

                  27.34       57.29 (29.95)     1:28.55 (31.26)     1:59.59 (31.04)

  3 Abreu, Jesus              35 Chelsea Piers fi-6   2:03.00    2:01.12  

                  27.40       58.34 (30.94)     1:30.22 (31.88)     2:01.12 (30.90)

 

Men 35-39 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6   5:19.44    5:23.59  

                  29.29     1:00.55 (31.26)     1:32.29 (31.74)     2:04.82 (32.53)

        2:37.56 (32.74)     3:10.54 (32.98)     3:44.04 (33.50)     4:17.42 (33.38)

        4:51.23 (33.81)     5:23.59 (32.36)                                        

  2 Jimenez, Yean             35 Chelsea Piers fi-6   5:40.10    5:25.02  

                  28.88     1:00.50 (31.62)     1:32.67 (32.17)     2:05.23 (32.56)

        2:38.41 (33.18)     3:11.60 (33.19)     3:45.15 (33.55)     4:19.18 (34.03)

        4:52.88 (33.70)     5:25.02 (32.14)                                        

  3 Young, James C            35 Saw Mill Club St-6   5:15.59    5:35.79  

                  27.59       58.22 (30.63)     1:30.35 (32.13)     2:03.88 (33.53)

        2:38.32 (34.44)     3:14.04 (35.72)     3:49.75 (35.71)     4:24.40 (34.65)

        4:59.86 (35.46)     5:35.79 (35.93)                                        

  4 Storch, Joshua L          37 Red Tide-6           5:44.26    5:51.24  

                  31.00     1:05.56 (34.56)     1:41.31 (35.75)     2:17.34 (36.03)

        2:53.64 (36.30)     3:29.61 (35.97)     4:05.25 (35.64)     4:40.87 (35.62)

        5:16.31 (35.44)     5:51.24 (34.93)                                        

 

Men 35-39 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Storch, Joshua L          37 Red Tide-6             30.94      30.96  

 

Men 35-39 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Storch, Joshua L          37 Red Tide-6           1:04.68    1:04.24  

                  31.90     1:04.24 (32.34)                                        

 

Men 35-39 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bugby, Eric               35 Berkeley (Nj) Aq-7   1:58.99    1:58.16  

                  28.05       57.54 (29.49)     1:27.40 (29.86)     1:58.16 (30.76)

 

Men 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Buyanov, Pavel            35 UC06-6                 26.00      25.82  

  2 Storch, Joshua L          37 Red Tide-6             30.66      32.32  

  3 Sukhram, Vijai            36 Team New York Aq-6     37.79      38.33  

 

Men 35-39 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Perry, Warren             38 Team New York Aq-6   1:12.00    1:08.68  

                  32.62     1:08.68 (36.06)                                        

  2 Sukhram, Vijai            36 Team New York Aq-6   1:21.53    1:25.66  

                  39.91     1:25.66 (45.75)                                        

 

Men 35-39 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6   2:18.42    2:35.18  

                  34.20     1:14.03 (39.83)     1:55.78 (41.75)     2:35.18 (39.40)

  2 Sukhram, Vijai            36 Team New York Aq-6   2:57.41    3:08.50  

                  40.26     1:26.44 (46.18)     2:17.63 (51.19)     3:08.50 (50.87)

 

Men 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Buyanov, Pavel            35 UC06-6                 24.00      23.61  

  2 Perry, Warren             38 Team New York Aq-6     25.99      25.63  

  2 Young, James C            35 Saw Mill Club St-6     25.28      25.63  

  4 Abreu, Jesus              35 Chelsea Piers fi-6     26.00      26.19  

 

Men 35-39 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bugby, Eric               35 Berkeley (Nj) Aq-7        NT      57.89  

                  26.85       57.89 (31.04)                                        

  2 Perry, Warren             38 Team New York Aq-6   1:04.00    1:00.45  

                  28.47     1:00.45 (31.98)                                        

 

Men 35-39 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Young, James C            35 Saw Mill Club St-6   2:05.97    2:11.05  

                  29.13     1:00.61 (31.48)     1:35.04 (34.43)     2:11.05 (36.01)

 

Men 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sukhram, Vijai            36 Team New York Aq-6   1:21.91    1:23.57  

                  39.95     1:23.57 (43.62)                                        

 

Men 35-39 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6   2:03.48    2:11.13  

                  27.60     1:00.34 (32.74)     1:39.35 (39.01)     2:11.13 (31.78)

  2 Perry, Warren             38 Team New York Aq-6   2:18.00    2:13.74  

                  28.11     1:05.18 (37.07)     1:44.71 (39.53)     2:13.74 (29.03)

 

Men 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Roye, Seth                42 Westchester Mast-6     24.88      25.47  

 

Men 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Burns, James              43 UC06-6                 54.52      52.34  

                  25.36       52.34 (26.98)                                        

 

Men 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nakahodo, Sidney          43 Bearcat Masters-6    5:25.00    5:47.47  

                  30.60     1:03.82 (33.22)     1:38.01 (34.19)     2:13.97 (35.96)

        2:50.73 (36.76)     3:27.45 (36.72)     4:04.15 (36.70)     4:39.84 (35.69)

        5:14.37 (34.53)     5:47.47 (33.10)                                        

 

Men 40-44 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nakahodo, Sidney          43 Bearcat Masters-6      26.75      27.23  

 

Men 40-44 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Yong Ih              42 Team New York Aq-6   1:35.00    1:16.18  

                  37.75     1:16.18 (38.43)                                        

 

Men 40-44 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Yong Ih              42 Team New York Aq-6   3:30.00    2:43.15  

                  38.69     1:19.05 (40.36)     2:01.71 (42.66)     2:43.15 (41.44)

 

Men 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          43 Excel Swimming-7       28.49      29.44  

  2 Burns, James              43 UC06-6                 33.00      30.48  

 

Men 40-44 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          43 Excel Swimming-7     1:04.01    1:03.40  

                  30.26     1:03.40 (33.14)                                        

 

Men 40-44 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          43 Excel Swimming-7     2:24.51    2:26.30  

                  33.28     1:10.32 (37.04)     1:48.36 (38.04)     2:26.30 (37.94)

  2 Roye, Seth                42 Westchester Mast-6   2:35.00    2:35.36  

                  36.20     1:15.99 (39.79)     1:55.55 (39.56)     2:35.36 (39.81)

 

Men 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Williamson, John          43 Excel Swimming-7     1:02.76    1:03.85  

                  31.26     1:03.85 (32.59)                                        

  2 Roye, Seth                42 Westchester Mast-6   1:03.66    1:05.58  

                  31.74     1:05.58 (33.84)                                        

 

Men 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Burns, James              43 UC06-6               2:20.00    2:12.20  

                  28.59     1:03.04 (34.45)     1:41.31 (38.27)     2:12.20 (30.89)

  2 Nakahodo, Sidney          43 Bearcat Masters-6    2:19.78    2:19.34  

                  30.98     1:05.75 (34.77)     1:47.53 (41.78)     2:19.34 (31.81)

 

Men 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krasykov, Volodymyr       45 Match Point Nyc-6      24.50      23.83  

  2 Mills, Andrew             45 Open Water Swim-7      24.36      24.21  

  3 Hockert, Geoffrey         47 Team New York Aq-6     29.96      30.77  

  4 Isleib, Dan               49 Westchester Mast-6     30.03      31.96  

  5 Szlechter, Moshe          45 UC06-6                 31.03      33.17  

 

Men 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mills, Andrew             45 Open Water Swim-7      55.68      55.27  

                  26.26       55.27 (29.01)                                        

  2 Isleib, Dan               49 Westchester Mast-6   1:10.54    1:09.37  

                  32.66     1:09.37 (36.71)                                        

  3 Hockert, Geoffrey         47 Team New York Aq-6   1:10.21    1:15.15  

                  34.76     1:15.15 (40.39)                                        

 

Men 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Isleib, Dan               49 Westchester Mast-6   2:38.00    2:41.04  

                  36.01     1:16.15 (40.14)     1:59.23 (43.08)     2:41.04 (41.81)

  2 Szlechter, Moshe          45 UC06-6               3:10.34    3:08.72  

                  41.26     1:27.11 (45.85)     2:18.25 (51.14)     3:08.72 (50.47)

 

Men 45-49 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Szlechter, Moshe          45 UC06-6                 43.27      42.90  

 

Men 45-49 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Szlechter, Moshe          45 UC06-6               4:00.00         DQ  

 

Men 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krasykov, Volodymyr       45 Match Point Nyc-6      30.00      29.31  

  2 Mills, Andrew             45 Open Water Swim-7      32.07      32.74  

 

Men 45-49 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Krasykov, Volodymyr       45 Match Point Nyc-6      26.00      25.91  

  2 Zaglio, Justin            45 Agua Masters-6         27.48      27.80  

 

Men 45-49 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zaglio, Justin            45 Agua Masters-6       1:02.98    1:01.50  

                  29.32     1:01.50 (32.18)                                        

 

Men 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zaglio, Justin            45 Agua Masters-6       1:04.97    1:04.90  

                  30.10     1:04.90 (34.80)                                        

 -- Hockert, Geoffrey         47 Team New York Aq-6   1:29.46         DQ  

 

Men 45-49 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zaglio, Justin            45 Agua Masters-6       2:15.00    2:23.85  

                  29.01     1:05.74 (36.73)     1:49.27 (43.53)     2:23.85 (34.58)

 

Men 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Dearstyne, Lou            51 Connecticut Mast-5     22.30      22.37  

  2 Schore, David             51 Excel Swimming-7       26.43      26.31  

  3 Ramirez-Marquez, Alister  54 Agua Masters-6         35.00      34.81  

 

Men 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Dearstyne, Lou            51 Connecticut Mast-5     49.36      49.27  

                  23.88       49.27 (25.39)                                        

  2 Moll, Sebastian           54 Red Tide-6             56.50      57.09  

                  27.52       57.09 (29.57)                                        

  3 Schore, David             51 Excel Swimming-7       57.99      59.40  

                  27.92       59.40 (31.48)                                        

 

Men 50-54 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ramirez-Marquez, Alister  54 Agua Masters-6         45.00      41.88  

 

Men 50-54 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moll, Sebastian           54 Red Tide-6           1:05.00    1:06.05  

                  31.41     1:06.05 (34.64)                                        

 

Men 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ramirez-Marquez, Alister  54 Agua Masters-6         50.00      50.18  

 

Men 55-59 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        55 Match Point Nyc-6      25.50      25.73  

  2 O'Neill, Roy              57 Bearcat Masters-6      26.86      26.74  

  3 Kramer, Eric              58 Excel Swimming-7       28.00      29.90  

  4 Burkhardt, Martin         55 Westchester Mast-6     30.32      30.82  

  5 Mitchell, Nick            59 Westchester Mast-6     36.95      38.05  

 

Men 55-59 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 O'Neill, Roy              57 Bearcat Masters-6    1:00.00      59.13  

                  28.67       59.13 (30.46)                                        

  2 Kramer, Eric              58 Excel Swimming-7     1:03.00    1:04.99  

                  31.31     1:04.99 (33.68)                                        

  3 Hanrahan, Peter           55 UC06-6               1:10.00    1:05.05  

                  31.88     1:05.05 (33.17)                                        

  4 Suzuki, Kozo              55 Team New York Aq-6   1:03.50    1:06.18  

                  31.97     1:06.18 (34.21)                                        

  5 Gardner, Timothy E        57 Westchester Mast-6   1:07.35    1:10.92  

                  33.75     1:10.92 (37.17)                                        

  6 Alali, Ahmed              55 Agua Masters-6       1:18.00    1:13.12  

                  32.96     1:13.12 (40.16)                                        

  7 Mitchell, Nick            59 Westchester Mast-6   1:22.33    1:25.74  

 

Men 55-59 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 O'Neill, Roy              57 Bearcat Masters-6    2:14.24    2:14.50  

                  30.89     1:04.13 (33.24)     1:39.57 (35.44)     2:14.50 (34.93)

  2 Hanrahan, Peter           55 UC06-6               2:22.00    2:20.98  

                  34.41     1:10.42 (36.01)     1:46.44 (36.02)     2:20.98 (34.54)

  3 Kramer, Eric              58 Excel Swimming-7     2:22.00    2:25.52  

                                                    1:47.87 ( )     2:25.52 (37.65)

  4 Suzuki, Kozo              55 Team New York Aq-6   2:25.00    2:25.99  

                  34.35     1:11.90 (37.55)     1:49.69 (37.79)     2:25.99 (36.30)

  5 George, Jordan            57 Bearcat Masters-6    2:45.00    2:46.50  

                  39.09     1:21.66 (42.57)     2:04.87 (43.21)     2:46.50 (41.63)

  6 Mitchell, Nick            59 Westchester Mast-6   3:09.46    3:10.64  

                  41.68     1:29.83 (48.15)     2:20.46 (50.63)     3:10.64 (50.18)

 

Men 55-59 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bell, Chuck               58 Saw Mill Club St-6   5:50.00    5:58.58  

                  31.65     1:06.33 (34.68)     1:41.84 (35.51)     2:17.87 (36.03)

        2:54.62 (36.75)     3:31.22 (36.60)     4:08.03 (36.81)     4:45.11 (37.08)

        5:22.14 (37.03)     5:58.58 (36.44)                                        

  2 O'Neill, Roy              57 Bearcat Masters-6    6:14.00    6:22.44  

                  34.03     1:09.88 (35.85)     1:47.82 (37.94)     2:27.47 (39.65)

        3:06.88 (39.41)     3:46.13 (39.25)     4:25.57 (39.44)     5:05.70 (40.13)

        5:45.19 (39.49)     6:22.44 (37.25)                                        

  3 Hanrahan, Peter           55 UC06-6               6:15.00    6:33.73  

                  36.89     1:16.12 (39.23)     1:57.44 (41.32)     2:38.28 (40.84)

        3:19.03 (40.75)     3:58.65 (39.62)     4:38.59 (39.94)     5:18.26 (39.67)

        5:57.23 (38.97)     6:33.73 (36.50)                                        

  4 Gardner, Timothy E        57 Westchester Mast-6   6:40.92    7:07.72  

                  37.05     1:20.64 (43.59)     2:03.33 (42.69)     2:47.01 (43.68)

        3:30.51 (43.50)     4:14.06 (43.55)     4:58.11 (44.05)     5:42.65 (44.54)

        6:26.09 (43.44)     7:07.72 (41.63)                                        

  5 George, Jordan            57 Bearcat Masters-6    7:31.75    7:54.09  

                  42.93     1:30.41 (47.48)     2:19.02 (48.61)     3:07.51 (48.49)

        3:56.47 (48.96)     4:44.92 (48.45)     5:33.87 (48.95)     6:22.23 (48.36)

        7:09.55 (47.32)     7:54.09 (44.54)                                        

  6 Mitchell, Nick            59 Westchester Mast-6   8:20.00    9:01.48  

                  46.48     1:39.18 (52.70)     2:34.84 (55.66)     3:30.21 (55.37)

        4:26.65 (56.44)     5:21.24 (54.59)     6:19.34 (58.10)     7:13.58 (54.24)

      9:01.48 (1:47.90)                                                            

 

Men 55-59 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        55 Match Point Nyc-6      31.00      31.82  

 

Men 55-59 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        55 Match Point Nyc-6      32.50      33.33  

  2 Troiano, Jason            55 Westchester Mast-6     35.00      33.79  

  3 Cataldo, Keith            56 Excel Swimming-7       37.00      35.93  

  4 Glazer, Michael           59 Match Point Nyc-6      38.00      38.29  

  5 Kramer, Eric              58 Excel Swimming-7       38.00      38.43  

 

Men 55-59 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Burkhardt, Martin         55 Westchester Mast-6   3:00.12    2:59.44  

                  40.23     1:26.02 (45.79)     2:12.81 (46.79)     2:59.44 (46.63)

 

Men 55-59 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Petrov, Konstantin        55 Match Point Nyc-6      26.50      27.21  

  2 Freund, Robert            57 Excel Swimming-7       27.10      27.27  

  3 Troiano, Jason            55 Westchester Mast-6     28.00      27.97  

  4 Bell, Chuck               58 Saw Mill Club St-6     29.00      29.23  

  5 Bohack, Robert            57 Excel Swimming-7       30.00      29.91  

  6 Suzuki, Kozo              55 Team New York Aq-6     32.50      31.04  

  7 Cataldo, Keith            56 Excel Swimming-7       33.00      31.39  

  8 Gardner, Timothy E        57 Westchester Mast-6     33.54      35.10  

  9 Alali, Ahmed              55 Agua Masters-6         43.00      38.76  

 

Men 55-59 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Freund, Robert            57 Excel Swimming-7     1:02.00    1:01.66  

                  29.32     1:01.66 (32.34)                                        

  2 Suzuki, Kozo              55 Team New York Aq-6   1:14.00    1:17.03  

                  36.15     1:17.03 (40.88)                                        

  3 Gardner, Timothy E        57 Westchester Mast-6   1:17.60    1:22.68  

                  37.04     1:22.68 (45.64)                                        

 

Men 55-59 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Troiano, Jason            55 Westchester Mast-6   1:07.00    1:06.47  

                  30.39     1:06.47 (36.08)                                        

  2 Bohack, Robert            57 Excel Swimming-7     1:10.00    1:08.03  

                  31.78     1:08.03 (36.25)                                        

  3 Bell, Chuck               58 Saw Mill Club St-6   1:10.00    1:08.24  

                  32.69     1:08.24 (35.55)                                        

  4 Cataldo, Keith            56 Excel Swimming-7     1:17.00    1:13.91  

                  35.02     1:13.91 (38.89)                                        

  5 Burkhardt, Martin         55 Westchester Mast-6   1:16.08    1:17.58  

                  37.86     1:17.58 (39.72)                                        

 

Men 55-59 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Burkhardt, Martin         55 Westchester Mast-6   2:48.53    2:47.30  

                  37.85     1:21.41 (43.56)     2:08.64 (47.23)     2:47.30 (38.66)

 

Men 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chambers, John            63 Chelsea Piers fi-6   1:02.00    1:00.74  

                  29.25     1:00.74 (31.49)                                        

 

Men 60-64 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chambers, John            63 Chelsea Piers fi-6   1:23.00    1:14.20  

                  36.46     1:14.20 (37.74)                                        

 

Men 60-64 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chambers, John            63 Chelsea Piers fi-6     45.00      41.49  

 

Men 60-64 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chambers, John            63 Chelsea Piers fi-6   1:10.00    1:07.61  

                  32.48     1:07.61 (35.13)                                        

  2 Sokolow, Steven           63 Agua Masters-6       1:35.00    1:26.47  

                  39.68     1:26.47 (46.79)                                        

 

Men 60-64 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sokolow, Steven           63 Agua Masters-6       3:30.00    2:53.51  

                  39.83     1:22.94 (43.11)     2:12.66 (49.72)     2:53.51 (40.85)

 

Men 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig        66 Bearcat Masters-6      26.00      25.85  

  2 Neve, Kaj                 67 Metro Masters Sw-6     33.64      33.54  

  3 Ballard, Bruce            66 Team New York Aq-6     31.25      33.68  

  4 Sullivan, Thomas W        65 Bearcat Masters-6      32.00      34.53  

  5 Camhi, Stephen            69 UC06-6                 40.00      34.91  

  6 Realmuto, Rich            69 UC06-6                 35.00      39.60  

  7 Watkins, Martin           66 Front Runners Ne-6     50.00      46.50  

 

Men 65-69 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig        66 Bearcat Masters-6      58.00    1:00.92  

                  28.85     1:00.92 (32.07)                                        

  2 Ballard, Bruce            66 Team New York Aq-6   1:25.12    1:18.02  

                  36.13     1:18.02 (41.89)                                        

  3 Neve, Kaj                 67 Metro Masters Sw-6   1:19.83    1:19.26  

                  37.61     1:19.26 (41.65)                                        

  4 Realmuto, Rich            69 UC06-6               1:25.84    1:27.63  

                  41.83     1:27.63 (45.80)                                        

  5 Watkins, Martin           66 Front Runners Ne-6   2:00.00    1:50.06  

                  52.13     1:50.06 (57.93)                                        

 

Men 65-69 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saint-Amour, Craig        66 Bearcat Masters-6    2:10.00    2:15.80  

                  30.59     1:04.22 (33.63)     1:39.48 (35.26)     2:15.80 (36.32)

  2 Neve, Kaj                 67 Metro Masters Sw-6   3:05.86    3:01.07  

                  39.43                             2:13.28 ( )     3:01.07 (47.79)

  3 Camhi, Stephen            69 UC06-6               3:40.00    3:10.20  

                  44.02     1:32.76 (48.74)   3:10.20 (1:37.44)                    

  4 Realmuto, Rich            69 UC06-6               3:12.95    3:15.99  

                  41.29     1:30.61 (49.32)     2:24.78 (54.17)     3:15.99 (51.21)

 

Men 65-69 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Benson, Richard           66 Excel Swimming-7     7:34.50    7:37.50  

                  42.86     1:28.69 (45.83)     2:16.31 (47.62)     3:03.47 (47.16)

        3:50.54 (47.07)     4:37.15 (46.61)     5:23.74 (46.59)     6:09.60 (45.86)

        6:54.81 (45.21)     7:37.50 (42.69)                                        

  2 Realmuto, Rich            69 UC06-6               8:34.18    8:41.60  

                  43.66     1:34.21 (50.55)     2:29.66 (55.45)     3:21.18 (51.52)

        4:16.42 (55.24)     5:10.89 (54.47)     6:04.44 (53.55)     6:59.11 (54.67)

        7:52.41 (53.30)     8:41.60 (49.19)                                        

  3 Neve, Kaj                 67 Metro Masters Sw-6   8:30.00    8:44.21  

                  43.12     1:32.84 (49.72)     2:25.13 (52.29)   4:13.16 (1:48.03)

        5:07.58 (54.42)                             6:02.12 ( )     6:57.30 (55.18)

        7:52.40 (55.10)     8:44.21 (51.81)                                        

 

Men 65-69 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Craig, John               65 Connecticut Mast-5     27.50      27.64  

  2 Rawley, James W           65 Excel Swimming-7       31.00      30.50  

 

Men 65-69 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Craig, John               65 Connecticut Mast-5   1:01.00    1:01.81  

                  29.34     1:01.81 (32.47)                                        

  2 Benson, Richard           66 Excel Swimming-7     1:26.72    1:29.35  

                  42.73     1:29.35 (46.62)                                        

 

Men 65-69 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Rawley, James W           65 Excel Swimming-7     1:16.00    1:16.21  

                  33.84     1:16.21 (42.37)                                        

  2 Benson, Richard           66 Excel Swimming-7     1:31.18    1:30.51  

                  43.11     1:30.51 (47.40)                                        

  3 Sullivan, Thomas W        65 Bearcat Masters-6    1:30.00    1:40.20  

                  44.86     1:40.20 (55.34)                                        

 

Men 65-69 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Benson, Richard           66 Excel Swimming-7     3:09.33    3:15.48  

                  39.65     1:30.78 (51.13)   2:30.82 (1:00.04)     3:15.48 (44.66)

 

Men 70-74 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Owens, David              74 Ventura County M-33    40.61      41.26  

  2 Johnson, Timothy          72 Agua Masters-6         42.83      43.52  

 

Men 70-74 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          71 Agua Masters-6       1:16.20    1:19.79  

                  38.74     1:19.79 (41.05)                                        

  2 Owens, David              74 Ventura County M-33  1:36.00    1:36.60  

                  45.59     1:36.60 (51.01)                                        

 

Men 70-74 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Owens, David              74 Ventura County M-33  3:31.00    3:30.52  

                  46.78     1:40.60 (53.82)   3:30.52 (1:49.92)                    

  2 Hansen, Stan              72 Team New York Aq-6   3:50.00    3:40.60  

                  48.81     1:44.11 (55.30)     2:43.16 (59.05)     3:40.60 (57.44)

 

Men 70-74 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bernstein, Rich           73 Agua Masters-6       7:00.00    6:45.05  

                  37.59     1:17.92 (40.33)     1:58.39 (40.47)     2:39.45 (41.06)

        3:20.40 (40.95)     4:01.47 (41.07)     4:42.60 (41.13)     5:23.87 (41.27)

        6:05.20 (41.33)     6:45.05 (39.85)                                        

  2 Owens, David              74 Ventura County M-33  9:38.00    9:16.16  

                  52.51     1:48.87 (56.36)     2:46.92 (58.05)     3:43.89 (56.97)

        4:39.59 (55.70)     5:36.10 (56.51)     6:33.40 (57.30)     7:28.61 (55.21)

        8:23.95 (55.34)     9:16.16 (52.21)                                        

 

Men 70-74 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hansen, Stan              72 Team New York Aq-6     48.00      47.81  

 

Men 70-74 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          71 Agua Masters-6       3:10.00    3:23.25  

                  49.25     1:42.92 (53.67)     2:32.92 (50.00)     3:23.25 (50.33)

  2 Hansen, Stan              72 Team New York Aq-6   3:45.00    3:30.11  

                  51.18     1:42.99 (51.81)     2:37.34 (54.35)     3:30.11 (52.77)

 

Men 70-74 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Johnson, Timothy          72 Agua Masters-6         52.64      56.89  

 

Men 70-74 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hansen, Stan              72 Team New York Aq-6   2:05.00    2:05.03  

 

Men 70-74 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bernstein, Rich           73 Agua Masters-6       3:15.00    3:09.65  

                  50.30     1:37.46 (47.16)     2:28.80 (51.34)     3:09.65 (40.85)

 

Men 75-79 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 de Lauzon, Joseph         76 UC50-50                48.00      50.45  

 

Men 75-79 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 de Lauzon, Joseph         76 UC50-50              1:50.00    1:58.96  

                  55.65   1:58.96 (1:03.31)                                        

 

Men 75-79 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 de Lauzon, Joseph         76 UC50-50              4:26.00    4:28.48  

                1:00.01   2:08.65 (1:08.64)   3:19.20 (1:10.55)   4:28.48 (1:09.28)